Idea zbudowania takiego hotelu dla rodziców dzieci, którzy są dłużej hospitalizowani w szpitalu pediatrycznym przy ul. Żwirki i Wigury, powstała trzy lata temu. Jeden taki Dom Ronalda McDonalda powstał już przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. 

Za powstanie hotelu zapłaci Fundacja Ronalda McDonalda, a działkę budowlaną przy ul. Ks. Trojdena użyczy WUM.

Przedszkole dla dzieci pracowników i studentów 

"Zapotrzebowanie na taki dom dla rodzin dzieci pozostających na długim leczeniu jest ogromne, gdyż rocznie nasz szpital hospitalizuje blisko 45 tysięcy małych pacjentów. Tym, co dodatkowo nas cieszy jest połączenie po raz pierwszy na świecie Domu Ronalda McDonalda z przedszkolem - WUMIKIEM. Już wkrótce WUMIK przyjmie pierwsze dzieci naszych pracowników, doktorantów i studentów" - podkreśla uczelnia.

Jak podaj WUM budowa dwóch instytucji zlokalizowanych w jednym wspólnym domu pozwoli obniżyć koszty budowy i funkcjonowania obu placówek. 

- Z ogromną satysfakcją podejmiemy wyzwanie, jakim jest budowa i prowadzenie fundacyjnego Domu zlokalizowanego na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ten niezwykły rodzinny hotel, prawdziwy Dom poza domem, jest kolejnym przykładem zaangażowania naszej Fundacji w praktyczną realizację idei szpitala przyjaznego rodzinie. Pierwszy fundacyjny Dom  działa od 4 lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Teraz czas na Warszawę – podkreśla Krzysztof Kłapa, prezes zarządu Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce. 

 

Rodzice w szpitalach za darmo, ale różny standard pobytu - czytaj tutaj>>

 

Domowe warunki łagodzą stres

Warszawski Dom Ronalda McDonalda będzie drugim tego typu obiektem w Polsce. Jego budowie przyświeca realizowana przez Fundację Ronalda McDonalda misja “Aby rodzina mogła być razem”. Pobyt najbliższych hospitalizowanego dziecka jest bezpłatny i nieograniczony czasowo. 

Z rodzicami przez cały czas są wolontariusze. - Poczucie akceptacji, zrozumienia dla emocji, którymi żyje mama, tata, babcia, rodzeństwo chorującego dziecka, dają ogromne wsparcie. Rodziny, które w czasie pobytu w szpitalu mieszkają w Domach czują się spokojniej, jest im odczuwalnie lepiej, uważają, że domowe warunki łagodzą stres. Po to zbudujemy Dom w Warszawie – mówi Katarzyna Nowakowska, wiceprezes i dyrektor wykonawcza Fundacji.

Po raz pierwszy w hotelu będzie przedszkole

Dom ma mieć ok 2 tysiące metrów kwadratowych przyjaznej rodzinie powierzchni użytkowej na trzech kondygnacjach.  Na dwóch piętrach znajdą się przestronne, komfortowo wyposażone apartamenty z łazienkami. Funkcje wspólne uzupełniają: kuchnia, jadalnia, pralnia, sale spotkań, strefa wypoczynku. Także zespół Domu i wolontariusze korzystać będą z odpowiednio przygotowanych powierzchni. 

Na terenie warszawskiego Domu będzie zlokalizowana także strefa przedszkolna. Z niej będą mogły korzystać dzieci  studentów  oraz pracowników uczelni i szpitala. Także zdrowe dzieci rodzin przebywających w Domu będą mogły rano wyjść z Domu do WUMIKA, gdzie spędzą czas jak we własnym przedszkolu, pod opieką fachowego personelu, z rówieśnikami. Realizowany projekt w pełni uwzględnia autonomiczność działania obu funkcji, ale pokazuje też, że zdrowe rodzeństwo chorujących długo dzieci ma prawo być z całą rodziną.