Bezpłatne opatrunki dla tej grupy pacjentów to skutek konfliktu jaki powstał po ogłoszeniu obowiązującej o 1 lipca br. nowej listy leków refundowanych. Wzrosły wtedy drastycznie dopłaty pacjentów do opatrunków stosowanych przy tym schorzeniu, co wywołało protest rodziców chorych dzieci. Zwracali oni uwagę, że jest to już kolejny w ostatnich latach wzrost dopłat. Szacowali, że miesięczny koszt pielęgnacji chorego na EB od lipca wynosi ok. 8 tys. zł (są to m.in. koszty opatrunków, igieł, płynów do dezynfekcji, maści, odżywek).

W sprawę włączył się m.in. rzecznik praw dziecka. - Państwo musi zrobić wszystko, co możliwe, by pacjenci cierpiący na pęcherzowe oddzielanie się naskórka, w tym bardzo wiele dzieci, nie ponosili dodatkowych kosztów związanych z zakupem np. opatrunków - stwierdził Mikołaj Pawlak i zwrócił się o pilne podjęcie działań przez Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj: Rzecznik praw dziecka upomina się o opatrunki dla cierpiących dzieci>>
 

8 lipca br. z chorymi na EB spotkał się minister zdrowia Łukasz Szumowski i poinformował, że wszystkie niezbędne opatrunki otrzymają całkowicie za darmo. I dodał, że nieformalny zespół złożony z pacjentów oraz przedstawicieli NFZ i MZ opracuje listę produktów, których potrzebują chorzy na EB, a także listę miejsc, w których są leczeni. Szumowski zapewnił, że resort chce zaproponować tym pacjentom "kompleksową opiekę, to znaczy, żeby dostali wszystkie produkty potrzebne do funkcjonowania, do życia, do leczenia tej ciężkiej choroby".

Bezpłatne opatrunki pacjenci odbiorą w co najmniej kilkunastu lecznicach w Polsce, np. w województwie mazowieckim mają być to trzy szpitale.

Sprawdź w LEX:

Czy diagnosta laboratoryjny może odmówić przyjęcia materiału do badań na cito, jeśli nie jest wstanie go wykonać przed końcem swojego czasu pracy? >

Czy lekarz ma prawo odmówić pacjentowi wydania wyników badania diagnostycznego przed wizytą zamykającą leczenie w poradni? >