Czy w związku z podniesieniem stawki kapitacyjnej przypadającej dla pielęgniarki i położnej POZ, która powinna spowodować wzrost wynagrodzenia pielęgniarek pracujących w POZ, podwyżkę powinna dostać też pielęgniarka koordynująca pielęgniarkami POZ?

Tylko w przypadku, gdy pielęgniarka koordynująca sama jest uprawniona do zbierania listy i taka listę posiada (a więc jest jednocześnie pielęgniarką lub położną POZ). Jeżeli nie, wzrostu wynagrodzenia można dokonać ze środków pochodzących ze stawki kapitacyjnej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Regulacje dotyczące zasad przekazywania dodatkowych środków na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych POZ są zawarte w § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - dalej r.z.o.w.u. oraz zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 12 stycznia 2016 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna Nr 2/2016/DSOZ i są odmienne od zasad przyjętych w przypadku innych rodzajów świadczeń. W przypadku podstawowej opieki zdrowotnej, przyjęto zasadę zwiększenia stawki kapitacyjnej, a podwyżka dotyczy wyłącznie pielęgniarek lub położnych, które mają prawo do "zbierania listy". Podwyżka przekazywana przez Fundusz w formie zwiększenia stawki kapitacyjnej pielęgniarek i położnych nie dotyczy więc tzw. pielęgniarek zabiegowych, względnie innych pielęgniarek (np. koordynującej), które nie zbierają deklaracji wyboru (chyba, że pielęgniarka koordynująca ma prawo do zbierania listy i taką listę posiada). Pielęgniarkom, które nie "zbierają listy" można zwiększyć wynagrodzenie ze zwiększonej stawki kapitacyjnej lekarza poz. Jak wynika bowiem z komunikatu zamieszczonego na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow,6803.html aby umożliwić przekazanie podwyżek innym pielęgniarkom tj. w szczególności pielęgniarkom zabiegowym, Narodowy Fundusz Zdrowia z dniem 1 stycznia 2016 r. zwiększył stawkę kapitacyjną lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wskazanie na pielęgniarki zabiegowe, nie oznacza, że z tej kwoty nie może zostać sfinansowana podwyżka dla pielęgniarki koordynującej, albowiem te środki finansowe nie są środkami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i nie podlegają reżimom rozliczeniowym w nich zawartych.