Spółka świadczy usługi medyczne i w ramach swojej działalności dowozi także karetkami pacjentów do ośrodków leczniczych.

Czy usługa przewozu karetką pacjenta, która nie jest zakontraktowana z NFZ (leczenie prywatne), powinna być opodatkowana VAT czy też zwolniona z tego podatku?

Usługi transportu sanitarnego (przewóz pacjentów karetką) podlegają zwolnieniu od VAT również wtedy, gdy nie są objęte kontaktem z NFZ.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego.

Według definicji art. 5 pkt 33a i 38 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez transport sanitarny rozumie się przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Usługi transportu sanitarnego uznawane są za świadczenia towarzyszące.

Zatem przewóz pacjentów karetką, jeśli jest to transport sanitarny, podlega zwolnieniu od VAT. Nie ma znaczenia, czy transport sanitarny wykonywany jest w ramach kontraktu z NFZ, czy w ramach leczenia prywatnego.