Dotychczas powyższe kody należało "zdobywać" samemu i uzupełniać.

Jak będzie po wejściu w życie rozporządzenia?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. niepełne skierowanie lub brak skierowania nie może być przyczyną odmowy wpisania pacjenta na listę oczekujących, gdyż przepis ust. 2a daje pacjentowi 14 dni na przedstawienie oryginału skierowania świadczeniodawcy. Dopiero po upływie tego terminu dopuszczalne jest skreślenie pacjenta z listy, nie tylko wówczas, gdy nie przedstawi skierowania, ale i wówczas, gdy dokument ten będzie niepełny.

Uzasadnienie:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 2069) nie określa skutków jakie wiążą się z przedstawieniem przez pacjenta skierowania o niepełnej treści. Nie czyni tego również ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Skierowanie nie posiadające wszystkich elementów określonych prawem można zaś określić jako nieprawidłowe.

Tym niemniej należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 20 ust. 1-1b u.ś.o.z. wpis na listę oczekujących odbywa się bez okazania skierowania, może zresztą nastąpić nie tylko osobiście, ale i telefonicznie lub elektronicznie. W tej sytuacji wchodzi w grę ust. 2a, zgodnie z którym świadczeniobiorca jest obowiązany dostarczyć świadczeniodawcy oryginał skierowania, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących. Sam wpis na listę ma więc obowiązek nastąpić również wówczas, gdy przedstawione skierowanie jest niepełne, ponieważ musiałby nastąpić również bez okazania skierowania. Pacjent będzie miał wówczas 14 dni na przedstawienie, a w międzyczasie także uzyskanie uzupełnienia skierowania. Dopiero wówczas, gdy uzupełnione skierowanie nie zostanie przedstawione w terminie 14 dni, zachodzić będzie możliwość skreślenia z listy oczekujących, do czego świadczeniodawca ma prawo, jednak uznać należy, iż nie ma w tym zakresie obowiązku, zachowując możliwość wyznaczenia pacjentowi dodatkowego terminu na przedstawienie uzupełnionego skierowania.

Iwona Kaczorowska-Kossowska, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 21.12.2015 r.