Według obecnie obowiązujących przepisów położna może wykonywać szczepienia ochronne tylko u noworodków i to tylko jeżeli odbyła w ramach doskonalenia zawodowego kurs specjalistyczny. Niezależnie od powyższego, położne nieposiadające kwalifikacji, ale posiadające 2,5 letnią praktykę w zakresie szczepień ochronnych, zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 243, poz. 1570 z późn. zm.), mogą je wykonywać do 31 grudnia 2015 r., ale zdaniem Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego w ramach kompetencji zawodowych.

Z ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wynika, że położna nie posiada kompetencji do realizacji tych świadczeń wobec niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osób dorosłych.

Konsultant Krajowy ostrzega także, że nawet ukończenie kursu specjalistycznego "Szczepienia ochronne", program dla pielęgniarek (pomimo fakt, że położna nie miała prawa być zakwalifikowana do tego kursu i jego ukończyć), nie daje położnej upoważnień do wykonywania tych świadczeń w świetle zapisów ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Źródło: www.nipip.org.pl