Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie

Czy pacjent ma prawo do refundowanej wizyty u psychiatry, jeśli nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego?

Odpowiedź:

Pacjent nieubezpieczony, który jest chory psychicznie (wykazuje zaburzenia psychotyczne) lub jest upośledzony umysłowo, ma prawo do nieodpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej u świadczeniodawcy posiadającego umowę z NFZ. Prawo to gwarantuje mu art. 10 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375 z późn. zm.) - dalej u.o.z.p.

Uzasadnienie:

Osobie chorej psychicznie (wykazującej zaburzenia psychotyczne) i upośledzonej umysłowo przysługują nieodpłatnie świadczenia zdrowotne w zakresie opieki psychiatrycznej  na podstawie art. 10 u.o.z.p. Świadczenia przysługują jej od świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) – dalej u.ś.o.z. Świadczeniodawca taki nie może pobrać od osoby chorej psychicznie lub upośledzonej umysłowo opłat za świadczenia psychiatryczne.

Chorym psychicznie i upośledzonym umysłowo, którzy przebywają w szpitalu psychiatrycznym przysługują ponadto produkty lecznicze, wyroby medyczne, wyroby medyczne do diagnostyki in vitro, wyposażenie wyrobów medycznych, wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz aktywne wyroby medyczne do implantacji, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679 z późn. zm.), i środki pomocnicze, za które nie pobiera się od tych osób opłat (art. 10 ust. 2 u.o.z.p.).

Ponadto przysługują im także produkty lecznicze i wyroby medyczne określone w wykazach refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ogłaszanych przez ministra właściwego ds. zdrowia, w zakresie kategorii  oznaczonej we wskazaniu określonym stanem klinicznym, zakwalifikowane do odpłatności określonej  decyzją administracyjną o objęciu refundacją w zakresie nadanej kategorii dostępności refundacyjnej (art. 10 ust. 3 u.o.z.p.).

Świadczenia, o których mowa wyżej są finansowane na rzecz takiego pacjenta ze środków publicznych -  z budżetu państwa, za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach opisanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 473). Świadczeniodawca wystawia Funduszowi na koniec okresu rozliczeniowego fakturę za udzielone świadczenia, w której to fakturze musi wskazać podstawę prawną przyjęcia pacjenta (tj. art. 10 u.o.z.p.).

Marta Bogusiak, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie

Odpowiedzi udzielono 19 października 2014 r.