Czy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może być agentem ubezpieczeniowym i sprzedawać prywatne indywidualne ubezpieczenia zdrowotne?
Zdecydowanie nie.
Artykuł 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) dalej – u.z.o.z. definiuje zakład opieki zdrowotnej i stanowi, że:
1. zakład opieki zdrowotnej jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych utworzonym i utrzymywanym w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia;
2. zakład opieki zdrowotnej może być również utworzony i utrzymywany w celu:
1) prowadzenia badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia,
2) realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia;
3. zakład opieki zdrowotnej może uczestniczyć, a zakłady określone w ust. 2 uczestniczą w przygotowywaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawód medyczny na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Artykuł 1 ust. 4 u.z.o.z. stanowi wprost, że zakłady opieki zdrowotnej nie mogą prowadzić działalności, która nie służy zaspokajaniu potrzeb pacjenta i realizacji jego praw, w szczególności reklamy lub akwizycji skierowanych do pacjenta oraz działalności polegającej na świadczeniu usług pogrzebowych. Na tej podstawie zakład opieki zdrowotnej nie może być agentem ubezpieczeniowym. Agentem może być pomiot tworzący, ale ta sfera działalności nie może odbywać się w NZOZ-ie i zakłócać jego pracy.

Agnieszka Sieńko