Czy lekarz stomatolog mający dwa wynajęte od innego lekarza gabinety może mieć jedną przenośną kasę fiskalną?
Przepisy wskazują albo na konieczność zakupu odrębnej kasy dla celów świadczenia usług w drugim miejscu (gabinecie) albo też zakupienie kasy mającej charakter przenośny.
Warunki stosowania kas określone są w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338) – dalej r.k.w.
Z przepisów rozporządzenia, wynika m.in., że:
•kasa rejestrująca powinna posiadać dwa wyświetlacze, z których jeden musi zapewniać łatwy odczyt wartości sprzedaży przez nabywcę; pojemność znakowa wyświetlacza nie może zawierać mniej miejsc znakowych niż wynosi łączna wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku (§ 4 ust. 1 pkt 1 lit. c r.k.w.);
•kasa rejestrująca powinna zapewniać wyświetlenie wartości sprzedaży z podatkiem (brutto) na wyświetlaczu przeznaczonym do odczytu przez klienta (§ 5 ust. 1 pkt 2 r.k.w.);
•kasa rejestrująca powinna sporządzać równocześnie wydruki oryginałów i kopii paragonów dla każdej sprzedaży, wydruki raportów fiskalnych dobowych i raportów fiskalnych okresowych oraz mogą sporządzać faktury VAT i ich kopie (§ 5 ust. 1 pkt 3 r.k.w.).
Z powyższego zdaje się wynikać, że kasa fiskalna powinna być w tym miejscu, w którym znajduje się klient w momencie dokonywania sprzedaży. To w zasadzie pośrednio wskazywałoby na konieczność faktycznego znajdowania się kasy, tam gdzie prowadzona jest sprzedaż, czy też tam, gdzie usługa jest sprzedawana (przyjmowana jest należność).
Przepisy wszakże nie określają tego w sposób jednoznaczny. Niemniej jednak powyższe mogłoby wskazywać albo na konieczność zakupu odrębnej kasy dla celów świadczenia usług w drugim miejscu (gabinecie) albo też zakupienie kasy mającej charakter przenośny.