Odpowiedź:
W przypadku braku zastrzeżenia innego terminu gwarancja wynosi 2 lata licząc od dnia wydania rzeczy kupującemu. Ustawodawca pozostawił jednak stronom swobodę w ustalaniu okresu gwarancji, której okres może zostać ustalony w innym wymiarze.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 577 § 4 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.) - dalej k.c., jeżeli nie zastrzeżono innego terminu, termin gwarancji wynosi dwa lata licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.
W związku z tym w przypadku braku sformułowania przez strony innego zastrzeżenia, okres gwarancji będzie wynosił właśnie dwa lata od dnia wydania rzeczy kupującemu. Ustawodawca pozostawił stronom swobodę w kształtowaniu okresu gwarancji, określając czas jej trwania wyłącznie na wypadek, gdyby strony nie poczyniły żadnych ustaleń w tej kwestii.
Z treści obowiązujących przepisów odnoszących się do wyrobów medycznych, w tym przede wszystkim ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 107, poz. 679 z późn. zm.) nie wynika, aby ustawodawca w sposób odmienny uregulował okres gwarancji dotyczący wyrobów medycznych. Dlatego w zakresie gwarancji zastosowanie do nich znajdą ogólne obowiązujące przepisy Kodeksu cywilnego, w tym cytowany wyżej art. 577 § 4 k.c.

Mariusz Kondrat, autor współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 18.05.2015 r.