- Ze względu na wyjątkowo wysoko liczbę zakażeń koronowirusem, w woj. warmińsko-mazurskim nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego, a do tego od soboty zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Te ograniczenia mają obowiązywać od soboty 27 lutego, a jeszcze w piątek ma być opublikowane rozporządzenie wprowadzające te zasady. 

Czytaj: Na Warmii i Mazurach teraz specjalne ograniczenia covidowe>>
 

Decyzja w sprawie ograniczeń w woj.  warmińsko-mazurskim uzasadniana jest tym, że trzecia fala epidemii w Polsce rozpędza się, najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, mamy tutaj ponad dwukrotne przekroczenie średniej nowych, dziennych zakażeń dla całego kraju - powiedział Adam Niedzielski. I dodał, że w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego wskaźnik nowych zakażeń wynosi 45 nowych dziennych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Średnia w przeliczeniu na cały kraj wynosi 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

 


Natomiast w piątek rzecznik MZ poinformował, że "w ślad za warmińsko-mazurskim usilnie podążają pomorskie, w którym notujemy blisko 36 zakażeń na 100 tys. dziennie i województwo lubuskie, gdzie przekroczyliśmy 30 zakażeń na 100 tys." I dodał, że również na południu przyrost dziennych zachorowań wynosi 50 proc., co może przyczynić się do tego, że konieczne będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

Rzecznik tłumaczył, że nie ma żadnego uprzywilejowanego regionu i jeżeli pomorskie będzie podążało tą samą drogą zakażeń jak warmińsko-mazurskie, to "logicznym jest, że będzie konieczna taka sama decyzja".

Andrusiewicz odnosząc się do sytuacji w samym woj. warmińsko-mazurskim zaznaczył, że nadal odnotowuje się tam stały wzrost zakażeń. Obecnie to blisko 48 zakażeń na 100 tys. mieszkańców dziennie. Ponadto zauważył, że na południu Polski w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim czy świętokrzyskim postępuje dobowy wzrost zakażeń, choć nadal liczba zakażeń nie jest jeszcze tak duża.

Czytaj: Od soboty przyłbice - nie, chusty - nie, maseczki - tak>>