Minister Szumowski zapowiedział, że w czwartek odbędzie się ostateczne spotkanie w związku z refundacją leków dla pacjentów chorych na EB. - Do jutra są brane pod uwagę uwagi wpływające do projektu zarządzenia prezesa NFZ. Tych uwag trochę wpłynęło, ale nie za dużo - poinformował i wyjaśnił, że w większości dotyczą rozszerzenia listy o pewne produkty.

- My oczywiście analizujemy je i myślę, że będziemy się zgadzać na większość z nich. Idea jest taka, żeby w najbliższym możliwym szpitalu - czyli najczęściej w bliskiej odległości od pacjenta - wszystkie potrzebne opatrunki i dodatkowe rzeczy, które do tej pory nie były refundowane, pacjent dostał całkowicie za darmo, w tym jakieś specyficzne środki, np. żywieniowe - powiedział minister. Podkreślił jednocześnie, że jeśli pacjent chory na EB przyjmuje inne leki, np. na nadciśnienie czy na jaskrę, to będą one refundowane w trybie takim samym, jak dla każdego innego chorego.

 

Minister zastrzegł, że często pacjenci chorzy na EB chcą mieć w domu zapas leków na kilka miesięcy. - Kupno takiego zapasu to kilkadziesiąt tysięcy złotych i temu podołają tylko apteki szpitalne - podkreślił. Łukasz Szumowski zapewnił, że apteka skupi cały asortyment, który jest potrzebny konkretnemu pacjentowi i dostarczy mu go do domu. - To wszystko będzie refundowane przez NFZ, co do grosza, łącznie z wizytą pacjenta - zaznaczył minister.

Minister zdrowia zapewnił, że zarządzenie zostanie opublikowane i wejdzie w życie w ciągu tygodnia lub dwóch.