Z punktu widzenia opieki zdrowotnej oba przypadki są niepożądane. Pierwszy oznacza bowiem nieefektywne wykorzystanie funduszy publicznych, natomiast drugi w dłuższym okresie może prowadzić do ograniczonej dostępności pacjentów do takich nierentownych świadczeń – dodaje autorka.

NFZ nie gromadzi obecnie informacji kosztowych dotyczących AOS, które mogłyby stanowić podstawę wyceny. Warto jednak podkreślić, że zmiany w zakresie wyceny AOS obejmujące wprowadzenie jednorodnych ambulatoryjnych grup pacjentów (które nastąpiły w 2011 roku) wskazują na świadomość płatnika odnośnie znaczenia tego problemu.

Według Moniki Raulinajtys-Grzybek  w chwili obecnej największy problem dotyczy bardzo ograniczonej dostępności do niektórych świadczeń. Limity ustalone przez NFZ wydają się być niewspółmierne do popytu na świadczenia i powodują wydłużanie kolejek do świadczeniodawców. Z tego powodu racjonalne zarządzanie środkami publicznymi i właściwe ustalanie cen świadczeń wydaje się mieć kluczowe znaczenie w procesie przywracania równowagi w tym obszarze.

W książce w sposób kompleksowy zaprezentowano praktyczne aspekty dotyczące wyceny świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wiążąc wycenę świadczeń z poziomem ich kosztów. Szczegółowo przedstawiono między innymi badania empiryczne pokazujące wpływ systemu wyceny usług AOS na zachowania świadczeniodawców, opis koncepcji rachunku kosztów dla poradni, która sprawdza się przy wszelkich analizach rentowności, dane empiryczne przedstawiające metodykę oceny relacji między cenami świadczeń AOS z ich kosztami, best practices dotyczące podejścia do wyceny świadczeń AOS na świecie. Zawarto w niej także analizę bieżących rozwiązań w zakresie wyceny świadczeń AOS.

- Książka stanowi próbę odpowiedzi na aktualne potrzeby decydentów ochrony zdrowia dotyczące sposobów wyceny świadczeń specjalistycznych, a także jest interesującą propozycją sposobu prowadzenia analizy finansowo-ekonomicznej dla wszystkich badaczy zajmujących się funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia. Praca zdecydowanie wnosi wkład do wiedzy o funkcjonowaniu płatnika i świadczeniodawców, a także konsekwencji tej interakcji dla pacjentów- napisała w opinii na temat publikacji dr hab. Ewelina Nojszewska, prof. SGH.

Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.


Monika Raulinajtys-Grzybek jest doktorem nauk ekonomicznych, adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest specjalistą z zakresu zarządzania opieką zdrowotną i rachunku kosztów w opiece zdrowotnej, autorką publikacji i artykułów z tematyki rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów.