Posłowie pozytywnie zaopiniowali we wtorek wniosek Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2019. Za głosowało 16, przeciw 7, 3 posłów się wstrzymało.

Posłanka Krystyna Skowrońska (PO) zadała pytania szefom MZ i NFZ o to, jak zapewnią obiecywany lepszy dostęp do świadczeń m.in. dla niepełnosprawnych.

Andrzej Jacyna, prezes NFZ odpowiedział, że na rehabilitację zaplanowano wzrost o 228 mln zł, czyli o 9,98 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyższe – o 137 mln zł - mają być także pieniądze przeznaczone na refundację wyrobów medycznych.

- Te zakresy rosną w tempie szybszym niż średnia - mówił Jacyna.

Wynagrodzenia zanalizują później

Posłowie zauważyli, że projekcie nie ma zapisanych danych dotyczących wydatków związanych z wynagrodzeniami.

- Koszty wynagrodzeń będą analizowane w późniejszym zakresie – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jacyna dodał, że jeśli chodzi o pielęgniarki, realizują rozporządzenie ministra Zembali.

- Kolejna transza jest przewidziana w planie finansowym na 2019 r. - mówił prezes NFZ. Podkreślał, że rozmowy z pielęgniarkami trwają, ale strony ustaliły, że nie będą przekazywać informacji w czasie rozmów.

Kolejki do zaćmy i endoprotezy mniejsze

Padło pytanie dotyczące tego, czy zmniejszają się kolejki. Prezes Jacyna podkreślał, że na piśmie poda szczegóły jak to wygląda w poszczególnych świadczeniach, ale dodał, że w poprzednim roku finansowali dodatkowe operacje zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego.

– W tych zakresach znacząco zwiększyliśmy świadczenia. W 2017 r. wykonaliśmy o 40 tysięcy operacji usuwania zaćmy niż rok wcześniej. W endoprotezoplastyce wykonaliśmy wzrost o 4 tys. świadczeń – mówił Jacyna. - Jest możliwe skrócenie kolejek przy celowanym zwiększaniu środków w wybranych dziedzinach, te działania będą kontynuowane w drugim półroczu i mamy nadzieję, że dzięki temu znacząco wyższe będzie skrócenie kolejek – mówi Jacyna i dodał, że przewidują zwiększenie środków w drugim półroczu w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym.

Ministerstwo zdrowia planuje już od lipca wprowadzić twarde kryteria do kwalifikacji zaćmy. Zespół okulistów zarekomendował ministrowi zdrowia wprowadzenie dodatkowych kryteriów kwalifikacji do zabiegu, od których będą wyjątki. Ich zdaniem pacjent powinien być kwalifikowany do zabiegu wtedy, gdy jego stan wzroku utrudnia codzienne funkcjonowanie. Taką granicą, którą uważamy, że należy wprowadzić, to ostrość widzenia na poziomie 0,6 w najlepszej korekcji. Jeśli ktoś będzie miał taką ostrość w oku, które jest słabsze, do operowania, wtedy będzie lekarz mógł go zakwalifikować do zabiegu.

Gdy pacjent ma ostrość na poziomie 0,6, to widzi 6 a nie 10 rzędów cyferek i liter na tablicy w trakcie badania. To jest widzenie, które zgodnie z prawem, pozwala prowadzić samochód. Przepisy wymagają od kierowców widzenia właśnie na poziomie 0,6.

Kolejna zmiana planu jeszcze w tym roku

Jacyna zapowiedział posłom, że plan na 2018 r. będzie jeszcze zmieniany, bo składka za czerwiec jest wyższa niż planowana w najnowszym planie finansowym na ten rok. Przypomijmy, że budżet na 2018 r. już zostal zwiększony o 1,5 milirada złotych. 

- Będę mógł jeszcze w tym roku na jesienią wnioskować o kolejną zmianę planu finansowego, by wykorzystać środki, które obywatele dają w formie składek. Będzie można je przeznaczyć na największy problem, czyli skracanie kolejek tam, gdzie są one długie – mówi Jacyna.