W zarządzeniu znalazł się szereg zmian dotyczących kontraktowania nocnej i świątecznej opieki.
Nowe zarządzenie wprowadza definicję pojęć "lekarz medycyny rodzinnej", "lekarz medycyny ogólnej" oraz "lekarz chorób wewnętrznych".
Ponad to nowe zarządzenie wpływa na warunki dotyczące wymaganego i preferowanego personelu medycznego. Według nowych przepis świadczeniodawca , posiadający umowę z NFZ zobowiązany będzie zagwarantować co najmniej jeden zespół lekarsko-pielęgniarski na każde rozpoczęte 50.000 osób zamieszkujących na danym obszarze. Zmieniają się również warunki dodatkowo oceniane jak np. udzielanie świadczeń przez pediatrę i zagwarantowanie przez świadczeniodawcę, iż co najmniej 30 % liczby lekarzy będzie posiadać specjalizację chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej lub medycyny rodzinnej.
Kolejną zmianą jest nałożenie na świadczeniodawców obowiązku rejestrowania rozmów telefonicznych odbytych w związku z udzielaniem świadczeń, a rozmowy te będą musiały być archiwizowane przez min. rok czasu.
Zarządzenie uchyla zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nr 85/2010/DSOZ.
Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2014 i lata następne. Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania.

Więcej informacji w Serwisie Prawo i Zdrowie

Źródło: www.nfz.gov.pl