Wprowadzenie okołooperacyjnej karty kontrolnej oraz określenie zakresu danych i informacji, jakie powinna ona zawierać, zakłada przekazany w dniu 30 czerwca 2015 r. do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Wprowadzenie okołooperacyjnej karty kontrolnej ma zapewnić, by przed rozpoczęciem operacji, w jej trakcie i po zakończeniu zostały wykonane wszystkie niezbędne czynności, dzięki czemu stosowane procedury zostaną uporządkowane i ujednolicone. Ma to przełożyć się na ograniczenie ryzyka pomyłki.

Projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 177 z późn. zm.) proponuje między innymi określenie sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej w przypadku, gdy ustalenie rozpoznania onkologicznego jest zależne od wyniku badania diagnostycznego (np. histopatologicznego), które jest zlecone w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu, ale którego wynik nie jest znany w dniu wypisu ze szpitala i wystawienia karty informacyjnej. Proponuje się więc wprowadzenie obowiązku uzupełnienia historii choroby o rozpoznanie onkologiczne ustalone na podstawie wyniku badania.

Projekt rozporządzenia proponuje również wprowadzenie zmiany do przepisu dotyczącego wystawienia karty informacyjnej z leczenia szpitalnego. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby na karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego zamieszczony był podpis lekarza wypisującego oraz lekarza kierującego oddziałem, co stwarza trudności w sytuacji nieobecności lekarza kierującego oddziałem. W celu usprawnienia procedury wypisu pacjenta ze szpitala proponuje się umożliwienie podpisania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego przez innego lekarza uprawnionego przez lekarza kierującego oddziałem.

Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 1 września 2015 r.

Opracowanie: Jacek Tkacz, RPE WK

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 1 lipca 2015 r.