W perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 Polska wyda około 12 mld zł na realizację inwestycji w obszarze ochrony zdrowia, współfinansowanych z funduszy europejskich. 

Środki unijne będą przeznaczone na profilaktykę zdrowotną, kształcenie kadr medycznych, a także na infrastrukturę, nowe inwestycje i wyposażenie szpitali, ich rozbudowę i przebudowę, na podstawową opiekę zdrowotną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Z projektu konsultowanego obecnie zarządzenia prezesa Rady Ministrów zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania Statutu Ministerstwu Zdrowia wynika, że z połączenia dwóch istniejących – Departamentu Funduszy Europejskich oraz Departamentu Infrastruktury i eZdrowia – powstanie nowy Departament Funduszy Europejskich i e-Zdrowia. Będzie on odpowiadał za koordynowanie i realizowanie zadań związanych z prowadzeniem krajowej polityki rozwoju w obszarze ochrony zdrowia, wykorzystania środków unijnych i realizację zadań dotyczących informatyzacji.

Czytam: Środki unijne dla podmiotów leczniczych dostępne z różnych źródeł>>>

 -Dotychczas nie zawsze unijne pieniądze były wydawane racjonalnie. Pomimo dokonanego postępu w zakresie informatyzacji służby zdrowia, wystąpiło wiele nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy europejskich przeznaczonych na ten cel. Przypomnieć wypada, że do tej pory nie zostało zrealizowanych szereg projektów informatycznych dotyczących e-Zdrowia w ramach projektu P1. Na jego realizację wydano około 486 mln zł. Potwierdzeniem problemów związanych z realizacją projektów informatyzacji w ochronie zdrowia jest powołanie przez ministra zdrowia Rady Rewizyjnej w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia – komentuje Zenon Wasilewski, ekspert ds. prawa medycznego Business Centre Club.

Ekspert BCC stwierdza, że zaistniałe opóźnienia w informatyzacji będą realizowane latami. W latach 2016-2017mają ruszyć e-recepty z elementami internetowego konta pacjenta. W 2018 roku zostaną wdrożone e-skierowania, w 2019 roku e-zlecenia oraz e-zwolnienia, a w 2020 roku – hurtownie danych oraz analiz typu data mining.

- W naszej ocenie propozycje zawarte w projekcie zarządzenia prezesa RM są uzasadnione. Stworzą warunki efektywnego wykorzystania funduszy europejskich pozwalających na realizację szeregu inwestycji infrastrukturalnych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr medycznych oraz działań projakościowych w ochronie zdrowia. Będą wprowadzać innowacje służące poprawie jakości życia Polaków oraz zwiększą dostępność do usług medycznych –stwierdza ekspert BCC. 

Business Centre Club ocenia, że proponowany kierunek zmian jest właściwy do zrestrukturyzowania oraz dostosowania działań Ministerstwa Zdrowia w obszarze wykorzystania funduszy europejskich i poprawy jakości zarządzania realizacją projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jednym z jego priorytetów jest wsparcie inwestycji obejmujących infrastrukturę ochrony zdrowia i infrastrukturę społeczną. W wyniku projektowanych zmian zmniejszy się również liczba komórek organizacyjnych w Ministerstwie Zdrowia oraz stanowisk szczebla kierowniczego.