Rada Ministrów 17 czerwca 2014 przyjęła projekt ustawy o konsultantach. Jej celem, jak czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia, jest wzmocnienie roli konsultantów, jako podmiotów doradczych ministra zdrowia oraz wojewodów, a cel ten ma być osiągnięty przez zagwarantowanie ich bezstronności.

Zgodnie z projektem, wszyscy konsultanci oraz kandydaci na konsultantów będą składali oświadczenia, ujawniając informacje o faktach, które mogłyby skutkować ewentualnymi konfliktami interesów między pracą konsultanta a inną działalnością, którą prowadzą.

Jak pokazują pierwsze reakcje środowiska lekarskiego nowelizacja ta budzi sporo emocji.
 – Trudno się temu dziwić – mówi Anna Janczewska-Radwan odpowiedzialna w Gospodarczym Gabinecie Cieni Business Centre Club za zagadnienia systemu ochrony zdrowia. – Z jednej strony nakłada się na konsultantów obowiązek szeregu nowych zadań i składania  oraz upubliczniania szczegółowych oświadczeń, mających na celu zasadną eliminację konfliktu interesów, z drugiej jednak strony nie stwarza się im odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych do sprawowania tej odpowiedzialnej i ważnej funkcji.
BCC wskazuje na konieczność podjęcia ponownej dyskusji na ten temat. Może się bowiem okazać, że prawa rynku, przy ustawie w takiej postaci, doprowadzą do wypaczenia intencji ich autorów i nieosiągnięcia zamierzonego celu.

Gospodarczy Gabinet Cieni Business Centre Club od prawie 2 lat postulował w swoich kwartalnych podsumowaniach działań Ministerstwa Zdrowia konieczność nowelizacji ustawy o konsultantach krajowych.