– Badania przeprowadzone przez Bupa potwierdzają powszechne obserwacje. Polacy obawiają się o stan zdrowia i możliwości realizacji swoich pasji, a także o to, czy będą potrafili samodzielnie funkcjonować w wieku senioralnym – mówi agencji Newseria Biznes Grzegorz Juszczyk, dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Grupy Lux Med.

Badanie opinii publicznej „Attitudes towards ageing” wskazuje, że dla 90 procent badanych największą wartością jest zdrowie, a dla 70 procent – samodzielność życiowa. Fakt, że w wieku senioralnym może tego zabraknąć, niepokoi 69 procent ankietowanych. Połowa badanych boi się poważnej choroby, a 60 procent -- wystąpienia demencji, a co za tym idzie – uzależnienia się od innych.

Często wskazywaną przyczyną zaniepokojenia jest także pogorszenie sytuacji materialnej. Dla 77 procent badanych w jesieni życia ważna jest samodzielność finansowa, która pozwoli na podróże (80 procent), korzystanie z wydarzeń kulturalnych (44 procent), aktywności sportowej (39 procent) czy rozrywki (34 procent).

 [-OFERTA_HTML-]

 

– Według badań nadal główną instytucją, która w razie konieczności powinna zapewniać seniorom wsparcie i opiekować się nimi w tym okresie, jest rodzina. Takie jest oczekiwanie 66 procent badanych. Zaledwie 18 procent badanych wskazało różne inne instytucje jako te, które mogłyby im udzielać wsparcia w tym okresie – mówi Juszczyk.

Wprawdzie zdecydowana większość badanych (81 procent) deklarowała poczucie odpowiedzialności za rodziców, ale nie zawsze najbliżsi są w stanie samodzielnie zapewnić pełną opiekę.

– Młode osoby opuszczają swoje miasta rodzinne, oddalają się od rodziców, wyjeżdżają także za granicę. W związku z tym nawet przy bliskiej relacji będzie im trudno samodzielnie wspierać osoby starsze – mówi Grzegorz Juszczyk. – To o tyle niepokojące, że dziś liczba instytucji opieki i miejsc przez nie oferowanych jest niewystarczająca. Przewidujemy, że będzie ich powstawało więcej, żeby zaspokoić potrzeby i oczekiwania seniorów.


Newseria