MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) jest podobny do SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Zespół Ostrej Ciężkiej Niewydolności Oddechowej), który w latach 2002-2003 zabił na świecie około 800 osób. Wirus może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Wskaźnik zgonów w przypadku MERS jest znacznie wyższy niż śmiertelność osób chorych na SARS. Nie istnieje żadna szczepionka.

Doktor Hanan Balchi powiedział, że spośród 46 zarażonych w rijadzkim szpitalu 15 osób to personel medyczny. Oddział ratunkowy ma pozostać zamknięty przez dwa tygodnie, a pacjenci zarażeni wirusem powodującym MERS są przenoszeni do innych szpitali.

Czytaj: WHO: kolejne przypadki zachorowań na MERS powinny być ostrzeżeniem >>>

Do tej pory MERS wystąpił w ponad 20 krajach. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej - od 2012 roku zmarło tam ponad 480 osób zarażonych tym wirusem. (pap)
 
 
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 
 
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl