W związku z koronawirusem opracowaliśmy system, który pozwala zbierać anonimowe dane od operatorów sieci komórkowych, by monitorować, jak przemieszczają się użytkownicy telefonów - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że skuteczność aplikacji zależy od liczby osób, która ją pobierze. - Dlatego nie warto czekać, tylko pobrać i zainstalować ProteGO Safe już dziś - czytamy w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu.

Z informacji MC wynika, że mając aplikację, w przypadku kontaktu z chorym, dostaniemy odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki temu nie narazimy na ryzyko swoich bliskich, np. rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Będą  to dokładne wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić – gdzie zadzwonić, jak się zachować. Czas gra tu ważną rolę.

Czytaj: Kontrole w sklepach i na weselach - minister zapowiada walkę o przestrzeganie ograniczeń>>
 

- Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. ProteGO Safe dba także o bezpieczeństwo Twoich danych i Twoją prywatność. Nie zbiera żadnych danych. Nigdzie nie przekazuje jakichkolwiek informacji na Twój temat. Nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji, które trzymasz w telefonie - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.

Aplikacja jest bezpłatna, jej zainstalowanie i uruchomienie trwa kilka minut. - Wystarczy, że przy instalacji włączymy funkcję monitorowania ryzyka i de facto możemy zapomnieć o jej istnieniu. Sama – wtedy kiedy będzie taka potrzeba – uaktywni się i wyśle powiadomienie - zachęca MC.