Autor, Michael Marmot, który jest dyrektorem Instytutu Ochrony Zdrowia University College London, w swym raporcie sporządzonym na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreślił, iż rząd hiszpański powinien zastosować środki ochrony socjalnej w celu uniknięcia katastrofy zdrowotnej młodego pokolenia, dotkniętego najwyższym w Europie bezrobociem. "Stoi ono wobec podwyższonego zagrożenia chorobami psychicznymi i wysoką śmiertelnością" - twierdzi Marmot.

"Jest rzeczą pilną zastosowanie polityki gospodarczej i społecznej, które zagwarantowałyby młodym Hiszpanom przyszłość" - pisze brytyjski uczony, dodając, że podobny problem występuje w Portugalii i Grecji.

"Hiszpański rząd powinien przeciwstawić się +trojce europejskiej+ i wytłumaczyć jej, że nie powinna forsować posunięć, które wyrządzają szkodę ludności" - czytamy w jego raporcie.
Na długą metę, według raportu sporządzonego dla WHO, bezrobocie jest szkodliwe dla zdrowia, a nawet niezbyt długi okres bezrobocia "wywołuje problemy ze zdrowiem psychicznym".
Śmiertelność wśród długotrwale bezrobotnej młodzieży jest - według raportu - "o 20 proc. wyższa niż wśród osób pracujących".
"Rośnie również liczba samobójstw", proporcjonalna do skali bezrobocia - ostrzega brytyjski uczony. Jego zdaniem "wszystkie kraje Europy, zarówno bogate, jak i biedne są w stanie podnosić zdrowotność swych społeczeństw, ponieważ jest to tylko kwestia priorytetów".

"Niewielka interwencja w pierwszych latach życia dziecka dla zapewnienia mu lepszego dostępu do edukacji i lepszych warunków zdrowotnych może dać znakomite rezultaty, ponieważ rozwój osobowości takiego dziecka w późniejszych latach jest znacznie lepszy" - powiedziała przy omawianiu raportu Zsuzsanna Jakab, dyrektorka europejskiego biura WHO.