Wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, które wywołują żółtaczkę pokarmową, biegunki, salmonellozę i inne zakażenia układu pokarmowego, zapalenie dróg oddechowych oraz inne choroby zakaźne jest przenoszonych właśnie na rękach. Stąd też mogą się one przedostać do przewodu pokarmowego, na przykład w wyniku oblizywania palców, wkładania do ust długopisu czy poprzez skażone pożywienie. Przenoszone na rękach drobnoustroje pozostają także na dotykanych przedmiotach i stanowią źródło zakażenia dla innych osób. Dlatego nie można zapominać o odpowiedniej higienie dłoni.

– Rekomendacje WHO i wytyczne amerykańskiej organizacji CDC mówią o tym, że powinniśmy myć ręce minimum 20–30 sekund. Większość z nas jest przyzwyczajona jedynie do opłukania rąk pod bieżącą wodą albo użycia mydła przez 5 sekund. A tej czynności trzeba jednak poświęcić trochę więcej czasu. Mówi się, że 15 sekund pozwala na usunięcie około 90 proc. drobnoustrojów z naszych rąk, podczas gdy przedłużenie tego czasu do 30 sekund może wyeliminować 99 procent drobnoustrojów, które znajdują się przejściowo na naszych rękach – mówi agencji Newseria dr Katarzyna Zacharczuk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny, ekspert programu „Wzorowa Łazienka”.

Tymczasem z badań wynika, że aż 60–70 procent osób nie myje rąk po wyjściu z toalety. W tej sytuacji, by skutecznie pozbyć się zarazków, nie wystarczy użyć chusteczek nawilżających. Najlepiej zamoczyć ręce w ciepłej wodzie, później namydlić, myć przez dłuższą chwilę, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć.

– Ważne są środki, czyli woda i mydło, a także sama technika mycia rąk. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby każdy element dłoni został umyty, ważne są przestrzenie pomiędzy palcami, ważne są kciuki, grzbiet i wnętrze dłoni, zagłębienia, opuszki palców. Trzeba rękom poświęcić trochę czasu, aby dokładnie je oczyścić – mówi dr Katarzyna Zacharczuk.

Dobre nawyki dotyczące dbania o higienę dzieci powinny wynosić z domu. Regularne mycie rąk po spacerze, przed posiłkiem czy po zabawie z psem sprawi, że czynność ta będzie dla nich naturalna, wręcz automatyczna i nie będą się zastanawiać nad jej wykonaniem. To szczególnie ważne, ponieważ spędzając kilka godzin dziennie w szkole lub przedszkolu, maluchy muszą zupełnie samodzielnie zadbać o swoją higienę.

– Od najmłodszych lat uczmy dzieci nawyku mycia rąk i przyzwyczajajmy je do tej codziennej czynności. Jeśli dziecko widzi, że idziemy z nim do łazienki, myjemy ręce przed jedzeniem, gdy mamy brudne, bo na przykład bawiliśmy się z psem, to dziecko obserwuje i chłonie to. Dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami, dlatego ważne jest to, abyśmy my, dorośli, dawali przykład. To jest edukacja w domu, w przedszkolu, następnie w szkołach – mówi dr Katarzyna Zacharczuk.

Częste mycie i dezynfekcja rąk, zwłaszcza w takich sprzyjających zarazkom miejscach, jakim jest na przykład szkoła, może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i uchronić dzieci przed infekcjami, w tym również grypą, nawet w okresie najczęstszych zachorowań.

 

Newseria