40 procent Polaków nigdy  nie mierzyło sobie ciśnienia

40 procent Polaków nigdy  nie mierzyło sobie ciśnienia
Ponad 60 procent Polaków przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku wykonało pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Centrów Medycznych Falck, prawie 40 procent nie robiło tego nigdy lub nie pamięta, kiedy ostatni raz mierzyło ciśnienie. 

Z badania wynika, że nawet co druga osoba poniżej 25. roku życia nie pamięta kiedy miała wykonywany pomiar ciśnienia tętniczego lub nie robiła tego nigdy. Tymczasem osoby w tej grupie wiekowej również narażone są na zachorowanie na nadciśnienie tętnicze. 

Do czynników ryzyka, które występują w każdym wieku, należy nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i używanie środków odurzających, zła dieta, stresujący tryb życia oraz otyłość.

Polacy wiedzą, że trzeba się badać, ale nadal nie wszyscy to robią. Prawie 95 procent ankietowanych zapytanych o to, jak często powinno się dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, odpowiedziało, że przynajmniej raz w roku lub częściej. 

Wykonywanie tych badań jest bardzo ważne, ponieważ nadciśnienie tętnicze może nie dawać wyraźnych objawów, jednocześnie siejąc spustoszenie w organizmie. 

Konsekwencjami nieleczonej choroby mogą być uszkodzenia serca, mózgu, nerek i oczu, zwiększenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca i zawału, udar mózgu czy nawet skrócenie życia o kilkanaście lat.


Czytaj także: Dostęp POZ do wszystkich pacjentów - poznaj szczegóły ostatniej nowelizacji przepisów>>>


Jak informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie: Pomiary ciśnienia tętniczego należy wykonywać przynajmniej raz w ciągu roku. Można to robić zarówno w warunkach domowych, jak również podczas wizyty kontrolnej u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Po 40. roku życia takie badanie należy przeprowadzić co najmniej 2 razy w roku, a po pięćdziesiątce nawet co 2-3 miesiące. Pozwoli to na szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia jeszcze zanim pojawią się skutki choroby, które bezpośrednio zagrażają naszemu życiu.

Badanie zostało zrealizowane w dniach od 3 do 4 stycznia 2017 roku przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Centrów Medycznych Falck metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 806 ankietowanych.


Źródło: Falck