W ramach akcji mieszkańcy Białegostoku, Poznania i Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie.

W poprzednim sezonie zanotowano ponad 4 miliony przypadków zachorowania na grypę i choroby grypopodobne, ponad 16 tysięcy chorych wymagało hospitalizacji. Niestety grypa może nieść za sobą poważne powikłania dla zdrowia. Szczepienia wskazane są przede wszystkim osobom leczącym się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetykom oraz kobietom w ciąży. Eksperci podkreślają, że niepoddanie się szczepieniom ochronnym może być ryzykowne dla naszego zdrowia. Dlatego tegoroczne działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prowadzone są pod hasłem „Grypa – szczepisz czy ryzykujesz?”.

Grypa przenoszona jest w prosty sposób, czyli drogą kropelkową. Przez kichnięcie osoby chorej w powietrzu rozprzestrzenia się około 3000 kropelek z wirusem. W ten sposób można zarazić bardzo dużą liczbę osób. Wirus grypy może  zaostrzać objawy poważnych chorób przewlekłych i prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Z tego powodu, niezwykle istotne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest profilaktyka tej choroby, poprzez poddawanie się szczepieniom ochronnym. Skuteczność, którą zapewnia szczepionka wynosi około 70-80 procent. Jest to najbardziej efektywna, a przy tym bezpieczna i tania metoda zapobiegania zakażeniu wirusem grypy.

- Jest wiele powodów, dla których inwestycja w szczepionkę okazuje się opłacalna. Koszt szczepionki waha się w granicach 30-40 zł. To stosunkowo mało w porównaniu z kosztem leczenia objawów i powikłań grypy. Zapobieganie chorobie pozwoli na dużą oszczędność kosztów leczenia i ochroni nasz organizm przed długą hospitalizacją. Szczepiąc się, chronimy siebie, ale też naszych bliskich. To ważne, szczególnie wtedy, gdy te osoby należą do osób z grupy wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych, czyli cierpiących na dolegliwości ze strony układu krążenia i oddechowego, diabetycy, a także dzieci i osoby starsze oraz kobiety w ciąży – podkreśla profesor dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Zaplanowane akcje szczepień pozwolą przedstawić społeczeństwu następstwa powikłań pogrypowych oraz rzeczywiste konsekwencje i koszty, jakie generuje grypa. W 2016 roku Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy obchodzony jest już po raz trzeci. Szczepienia w polskich miastach odbędą się na początku października 2016 (Białystok – 8.09, Poznań – 12.09, Konin – 12.09, Wrocław).

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. 

 [-OFERTA_HTML-]



Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.

Źródło: Procontent Communication