Egzamin przeprowadzany będzie przez 10 komisji egzaminacyjnych powołanych przez ministra sprawiedliwości: po jednej w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu, po dwie w Krakowie i Poznaniu oraz trzy w Warszawie. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 7 osób: 4 przedstawicieli ministra sprawiedliwości, 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz 1 pracownik naukowy, naukowo dydaktyczny lub dydaktyczny na wydziale prawa jednej ze szkół wyższych lub Polskiej Akademii Nauk, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. 

 

Edward Janeczko, Teresa Janeczko, Wiktor Karpowicz

Sprawdź  

Egzamin będzie podzielony na części

Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godz. 10.00 i trwa 6 godzin. W dniach 4 i 5 września 2019 r. zdający będą rozwiązywali zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, natomiast 6 września 2019 r. - zadanie polegające na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności bądź na opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Zadania egzaminacyjne przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministra sprawiedliwości oraz przedstawiciele Krajowej Rady Notarialnej.

Czytaj też: Kandydatów na prawnicze aplikacje mniej niż w zeszłym roku

Ile osób przystąpi do egzaminu?

Jak informuje w komunikacie resort sprawiedliwości, wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyły 573 osoby. Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – ręcznie lub przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdający, którzy zdecydowali się na rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, będą korzystali z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych.  

Można korzystać z przepisów

Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu notarialnego, zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa. Do egzaminu przystąpi pięć osób niepełnosprawnych. Czas trwania ich egzaminu będzie wydłużony o połowę, tj. do 9 godzin. Matkom karmiącym przysługuje uprawnienie do wykorzystania dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu, które nie podlegają wliczeniu do czasu trwania egzaminu w danym dniu.  

 

Edward Janeczko, Teresa Janeczko, Wiktor Karpowicz

Sprawdź