Koordynatorem merytorycznym konferencji był dr Włodzimierz Dzierżanowski, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych; prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna. Prelegent przedstawił zasady udzielania zamówień publicznych po lipcowej nowelizacji. Omówił zasadę proporcjonalności, równego traktowania, pisemności, jawności i przejrzystości. Poświęcił też chwilę na omówienie zasady prymatu trybów przetargowych i stosowania przepisów kodeksu cywilnego w zamówieniach publicznych.
 
Kolejny wykład poprowadziła Małgorzata Stachowiak, ekspert z zakresu prawa zamówień publicznych, były Dyrektor Departamentu Analiz i Kontroli w Urzędzie Zamówień Publicznych. W swoim wystąpieniu przedstawiła tematykę zamieszczania ogłoszeń o zamówieniach publicznych, a także nowy obowiązek zamawiających - przygotowywanie planów postępowań o udzielenie zamówienia.
 
Tematem wystąpienia Anity Elżanowskiej, specjalisty zamówień publicznych, byłej wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, były obligatoryjne i fakultatywne przesłanki wykluczania wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia, a także warunki udziału w postępowaniu po nowelizacji PZP. Tematyka wykładu objęła jedne z największych zmian w ustawie, co spowodowało grad pytań od uczestników wydarzenia.
 
Jednolity Europejski Dokument Zamówienia omówiła dr Andrzela Gawrońska-Baran, radca prawny, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych. Prelegentka w praktyczny sposób przedstawiła zasady wypełniania i składania nowego dokumentu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych.
 
Dr Janusz Dolecki, specjalista zamówień publicznych, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, przedstawił zagadnienie kryteriów oceny ofert z elementem dopuszczalności zastosowania ceny jako jedynego kryterium. Był to kolejny temat budzący szereg wątpliwości i pytań, stąd zainteresowanie nim było ogromne.
 
Tematem weryfikacji podwykonawców w procedurze udzielania zamówienia i w trakcie realizacji umowy zajęła się Ewa Wiktorowska, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, a także były trener i arbiter z list prowadzonych przez Prezesa UZP. Kolejne wystąpienie Ewy Wiktorowskiej dotyczyło tematyki zmian umów o zamówienia publiczne i zostało wygłoszone drugiego dnia konferencji.
 
Pierwszy dzień konferencji zakończył się dyskusją uczestników spotkania i pytaniami do prelegentów.
 
Drugi dzień konferencji otworzył Jarosław Jerzykowski, radca prawny i były dyrektor Departamentu Prawnego w Urzędzie Zamówień Publicznych. Tematem omawianym przez mecenasa było zawieranie umowy o pracę  jako nowy obowiązek wykonawców i podwykonawców.
 
Grzegorz Lang, radca ministra w Departamencie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Ministerstwa Rozwoju, szeroko omówił tematykę zamówień in-house jako nowej regulacji, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Poza przedstawieniem definicji i genezy zamówień in-house, prelegent omówił szczegółowo modele i warunki ich zastosowania.
 
Nowowprowadzone zamówienia na usługi społeczne i inne usługi szczególne były przedmiotem wystąpienia Jana Rolińskiego, adwokata, starszego partnera w Wierciński Kwieciński Baehr. Prelegent omówił definicję, zasady i procedurę udzielania zamówień na usługi społeczne, wskazując na pojawiające się w praktyce pytania i wątpliwości.
 
Ostatni wykład podczas konferencji poprowadziła Irena Skubiszak-Kalinowska, radca prawny, wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i PPP prowadzonych przez UW i SGH. Tematem wystąpienia były środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych po nowelizacji z lipca i października br. Uczestnicy zostali zapoznani ze szczegółową regulacją w zakresie wnoszenia odwołań według znowelizowanych przepisów, jak również z pierwszymi wyrokami Krajowej Izby Odwoławczej po nowelizacjach z tego roku.
 
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem specjalistów z zakresu zamówień publicznych z całego kraju. Ciekawy moment, w którym się odbyła, skłaniał do refleksji nad przyszłością systemu zamówień publicznych w Polsce. Dyskusje toczyły się również poza salą konferencyjną, co cieszyło organizatorów.
 
Tematyka zamówień publicznych w dalszym ciągu wzbudza wiele wątpliwości, a czasem ciężko o jasną i precyzyjną odpowiedź na pojawiające się pytania. Ogromna nowelizacja PZP, która miała miejsce w lipcu 2016 r. wprowadziła wiele rewolucyjnych wręcz zmian, co najmocniej odczuwają jednostki zamawiające zobligowane do stosowania przepisów ustawy. Jak co roku, można podsumować to wydarzenie stwierdzeniem, że warto mówić o zamówieniach publicznych i warto się spotykać, by o tym mówić.