Do grupy firm oferujących zniżki młodym przedsiębiorcom przystąpiło na początek 25 podmiotów, wśród których są biura księgowe, banki, markety budowlane, salon fryzjerski, warsztat i hurtownia motoryzacyjna, a także dwa lokalne samorządy – gminy Otmuchów i Głubczyce – oraz firma Microsoft. Rzecznik powiatu nyskiego Edyta Bednarska-Kolbiarz podała jednak PAP, że kolejnych kilkadziesiąt podmiotów już zadeklarowała chęć przystąpienia do grupy oferujących rabaty lub darmową pomoc młodym biznesmenom.

W pakiecie zniżek oferowanych obecnie młodym przedsiębiorcom są m.in.: 30-40-procentowe rabaty na obsługę księgową w pierwszych miesiącach działalności, bezpłatne doradztwo, pomoc w przygotowaniu biznesplanu czy przy rejestrowaniu firm oraz wyborze formy opodatkowania. Młodzi przedsiębiorcy mogą też liczyć na zniżkowe pakiety reklamowe, zniżki w marketach budowlanych, darmowy rachunek bankowy przez pół roku, tańszą wymianę opon czy usługi mechanika.

Samorządy zaoferowały obniżenie stawki podatku od nieruchomości, wprowadzenie ulg inwestycyjnych, pomoc w lokalizacji inwestycji czy bezpłatny dostęp do pomieszczeń na prowadzenie szkoleń, a partner strategiczny projektu – firma Microsoft - darmowy dostęp do określonego oprogramowania i usług.

Dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej Microsoft Polska Marek Kosycarz poinformował, że program Karta Młodego Przedsiębiorcy będzie też promowany w ramach globalnej inicjatywy Microsoft YouthSpark. Dodał, że firma zdecydowała się przystąpić do projektu m.in. dlatego, że to akcja społeczna i że może być skuteczna.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie Kordian Kolbiarz wyjaśnił, że program Karta Młodego Przedsiębiorcy adresowany jest do osób do 30 roku życia prowadzących działalność gospodarczą lub planujących podjęcie działalności na podstawie dotacji przyznanej z urzędu pracy lub pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego na terenie powiatu nyskiego.

Program jest odpowiedzią powiatu nyskiego na problemy związane z sytuacją na rynku pracy i depopulacją. Starosta nyski Adam Fujarczuk podał, że na pięciu młodych ludzi opuszczających Opolszczyznę na stałe, aż trzech to mieszkańcy powiatu nyskiego. Ucieczka ta jest konsekwencją braku perspektyw zawodowych i społecznych, dlatego samorząd powiatowy chce wdrażać działania sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości, takie właśnie jak Karta Młodego Przedsiębiorcy - mówił.

Fujarczuk dodał, że celem tego projektu jest m.in. promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży, utworzenie systemu informacji o preferencjach, ulgach, zniżkach i udogodnieniach oferowanych przez lokalne firmy i instytucje czy ułatwienie młodym startu w biznesie.

Pozytywnie o programie wyraził się obecny na gali inicjującej Kartę Młodego Przedsiębiorcy student mechatroniki Politechniki Wrocławskiej Jakub Humaj, który właśnie zakłada swoją firmę. "Karta powinna dać większe szanse na przetrwanie takim przedsiębiorcom jak ja, bo pomysł i pasja to czasem za mało. Interesujące wydają mi się m.in. zniżki na obsługę księgową czy doradztwo podatkowe" – wyliczał Humaj.

Symbolicznego startu projektu dokonał wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina, który powiedział, że ma nadzieję, iż uruchamiając Kartę uruchamia też nową jakość dla młodych przedsiębiorców. "Mam nadzieję, że będzie ona sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i że młodzi zdecydują się m.in. dzięki niej na pozostanie na tym terenie" – mówił po uroczystości.