Zapraszamy do lektury artykułu Barbary Wołczak pt. Ustalenie prawidłowego terminu przekazania sprawozdań budżetowych dostępnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.


 

FINANSE KOMUNALNE Nr 11/2011

ARTYKUŁY
Leonard Etel
O potrzebie zmian w lokalnym prawie podatkowym – cz. 1

Artykuł (części pierwsza i druga) stanowi wynik prac badawczych nad reformą lokalnego prawa podatkowego. W części pierwszej autor przedstawił główne mankamenty trybu podejmowania uchwał w sprawie podatków i opłat lokalnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zidentyfikował je, analizując akty prawnopodatkowe (decyzje, uchwały) oraz orzeczenia nadzorcze (rozstrzygnięcia regionalnych izb obrachunkowych oraz wyroki sądów administracyjnych). Na tej podstawie autor sformułował postulaty zmian w przepisach regulujących procedurę tworzenia miejscowego prawa podatkowego. Zostały one zaprezentowane w części drugiej artykułu.


BUDŻET
Wanda Pełka
Wpływ inicjatywy JEREMIE na potencjał fi nansowy samorządów
w zakresie publicznego wspierania przedsiębiorczości w Polsce

Artykuł prezentuje nowy mechanizm finansowania rozwoju mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw – JEREMIE. Realizacja inicjatywy ma na celu wzmacnianie przedsiębiorczości na obszarze Unii Europejskiej poprzez odchodzenie od wsparcia dotacyjnego na rzecz finansowania zwrotnego i odnawialnego. W artykule postawiono tezę, że realizacja inicjatywy pozwoli zwiększyć absorpcję środków z funduszy UE oraz podnieść efektywność ich wykorzystania na rzecz rozwoju sektora MSP. Realizacji postawionego celu posłużyła charakterystyka mechanizmu finansowego inicjatywy, ukazanie stanu jej wdrożenia w Polsce oraz określenie znaczenia dla budżetu jednostek samorządu terytorialnego w długim okresie.


PODATKI I OPŁATY LOKALNE
Bogumił Pahl, Ewa Bieniek
Posiadacz samoistny jako podatnik podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego

Ustawodawca w konstrukcjach prawnych podatków posługuje się wielokrotnie pojęciami zaczerpniętymi z prawa cywilnego. Kapitalnym tego przykładem są przepisy regulujące zakres podmiotowy podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Prawidłowe określenie podmiotu, na którym spoczywa obowiązek podatkowy w zakresie wskazanych danin samorządowych, wymaga zatem dobrej znajomości regulacji cywilnoprawnych, w tym również instytucji posiadania samoistnego. Praktyka pokazuje, że samorządowe organy podatkowe mają liczne wątpliwości przy ustalaniu, czy dany podmiot ma status posiadacza samoistnego, a co za tym idzie – czy może być uznany za podatnika przedmiotowych podatków.


Tomasz Wołowiec, Dariusz Reśko
Sposób użytkowania domków letniskowych a podatek od nieruchomości

Niniejszy tekst jest próbą odpowiedzi na pytania, czy w świetle obecnie obowiązującego stanu prawnego podatnicy będący właścicielami budynków letniskowych o konstrukcji drewnianej, posadowionych na bloczkach betonowych lub palach, powinni podlegać obowiązkowi uiszczania podatku od nieruchomości oraz czy konieczne jest wprowadzenie do przepisów prawa pojęcia „domki letniskowe”, tak aby wyeliminować problemy interpretacyjne obecnie obowiązujących przepisów.


MIENIE I ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Jarosław Balcewicz
Problemy zamówień sektorowych

Zamówienia sektorowe stanowią specyficzną część rynku zamówień publicznych. Stosunkowo niewielka liczba podmiotów sektorowych ma w nim znaczący udział. W 2010 r. udzielono 2196 zamówień sektorowych, których wartość wyniosła 43,7 mld zł (przy wartości całego rynku na poziomie ok. 167 mld zł). Obowiązujące tu regulacje różnią się nieco od tych, które dotyczą zamówień klasycznych, a średnia wartość zamówień sektorowych jest wyższa od pozostałych.


NADZÓR I KONTROLA
Luiza Budner-Iwanicka
Nadzór regionalnych izb obrachunkowych nad procedurą absolutoryjną w świetle ustawy o fi nansach publicznych

Obowiązująca od 1.01.2010 r. ustawa z 27.08.2009 r. o finansach publicznych wprowadziła pewne zmiany w procedurze absolutoryjnej jednostek samorządu terytorialnego. Celem opracowania jest przedstawienie stanu prawnego w zakresie absolutorium przed i po dokonanych zmianach przepisów oraz wpływu wprowadzonych zmian na przebieg procedury absolutoryjnej z punktu widzenia organu nadzoru.


DYLEMATY
Barbara Wołczak
Ustalenie prawidłowego terminu przekazania sprawozdań budżetowych

Bardzo ważne jest, aby wszystkie sprawozdania związane z wykonaniem procesów gromadzenia środków publicznych i ich rozdysponowaniem były terminowo przekazywane w odpowiedniej formie ich odbiorcom. Problem pojawia się, gdy termin przypada na sobotę. Obowiązujące przepisy nie dają wprost odpowiedzi, czy w takim przypadku termin złożenia sprawozdania mija w piątek, czy w poniedziałek. Należałoby zatem je doprecyzować. Wystarczyłoby powtórzyć przepis zawarty w ordynacji podatkowej, tj. „Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy”


ORZECZNICTWO
Anna Brzezińska-Rawa
Kilka uwag o ustalaniu wartości nieruchomości do celów renty planistycznej (glosa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9.02.2010 r., P 58/08)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9.02.2010 r. (P 58/08)
Artykuł 37 ust. 1 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – w zakresie, w jakim wzrost wartości nieruchomości odnosi się do kryterium faktycznego jej wykorzystywania w sytuacjach, gdy przeznaczenie nieruchomości zostało określone tak samo, jak w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym przed 1.01.1995 r., który utracił moc z powodu upływu terminu wyznaczonego w art. 87 ust. 3 tej ustawy – jest niezgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.


VARIA
Ryszard Zajączkowski
Konferencja prezydentów trybunałów obrachunkowych niemieckich landów wschodnich i prezesów regionalnych izb obrachunkowych w Poczdamie

Z inicjatywy Prezydenta Niemieckiego Trybunału Obrachunkowego Kraju Związkowego Brandenburgii i Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze w dniach 30−31 sierpnia 2011 r. w Poczdamie odbyła się konferencja na temat: Szanse i ryzyka partnerstw publiczno-prywatnych (PPP) z punktu widzenia zewnętrznej kontroli finansowej.