"W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 miasto Zamość będzie w stanie absorbować ok. 300 mln zł środków europejskich” - powiedział zastępca prezydenta Zamościa Tomasz Kossowski.

Jednym z najważniejszych zadań, które wskazują władze Zamościa, jest obecnie budowa południowej obwodnicy miasta (od ul. Szczebrzeskiej do ulicy Lipskiej). Budowa obwodnicy ma być połączona z rewitalizacją tego obszaru Zamościa. Chodzi tu przede wszystkim o zagospodarowanie dla celów rekreacyjnych i turystycznych terenu wokół istniejącego tam zalewu, gdzie zaplanowano m.in. budowę ścieżek konnych czy historyczną rekonstrukcję wioski kozackiej.

W mieście potrzebna jest też modernizacja i przebudowa dróg – ul. Powiatowej do granicy miasta, placu Stefanidesa, placu Wolności, ul. Greckiej, Żeromskiego, Staszica, Kościuszki, Bazyliańskiej. Remontu wymagają też wiadukty w ciągu ul. Powiatowej (droga wojewódzka 843) i mosty w ciągu ul. Sadowej i Źródlanej. Modernizacja ta ma usprawnić komunikację samochodową i autobusową w mieście.

Główną atrakcją Zamościa jest jego Stare Miasto powstałe okresie renesansu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Część zespołu staromiejskiego została już zrewitalizowana, ale potrzebna są pieniądze na kolejne prace. Remontu wymaga m.in. budynek Akademii Zamojskiej (szkoły wyższej założonej w 1594 r. przez Jana Zamoyskiego; obecnie mieści się tam liceum) a także Pałac Zamoyskich z końca XVII w.

Kossowski wskazuje też na potrzebę modernizacji Zamojskiego Domu Kultury, rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich, budowy szerokopasmowego internetu.

Dla rozwoju miasta potrzebne jest tworzenie możliwości i warunków do aktywności gospodarczej oraz wsparcie przedsiębiorców, dlatego władze planują rozbudowę i uzbrojenie terenów wchodzących w skład istniejącej tu specjalnej strefy gospodarczej.

Strefa Aktywności Gospodarczej w Zamościu powstała w styczniu na ponad 43 ha gruntów na terenie miasta. Ma być zachętą dla przedsiębiorców do prowadzenia działalności i tworzenia nowych miejsc pracy. W powiecie zamojskim bezrobocie przekracza obecnie 16 proc. (w woj. lubelskim - 14 proc.). W zamojskim Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec stycznia 2013 zarejestrowanych było 5170 bezrobotnych, miesiąc wcześniej – 4827, a w listopadzie ub. roku - 4683.

Kryterium możliwości zakupu gruntu na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej będzie tworzenie nowych miejsc pracy w obszarach produkcji, usług, logistyki, dystrybucji, składowania i magazynowania. Inwestorzy w Strefie mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Jeśli utworzą 10 nowych miejsc pracy zwolnienie podatkowe obowiązywać będzie przez rok; 15 nowych miejsc pracy to zwolnienie na dwa lata, a 20 i 25 nowych miejsc pracy – zwolnienie odpowiednio na 3 i 4 lata.

„Zakładane przez nas inwestycje będziemy mogli skutecznie realizować pod warunkiem, że Zamość będzie realnym beneficjentem środków europejskich. Obawiamy się sytuacji, w której dotacje w perspektywie na lata 2014 – 2020 lokowane będą w duże metropolitarne miasta z pominięciem miast średniej wielkości, które jednak stanowią o gospodarczej sile regionów” - podkreślił Kossowski.

Przypomniał, że prezydenci Zamościa, Chełma, Puław i Białej Podlaskiej (średnich miast Lubelszczyzny) apelowali już do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o uwzględnienie potrzeb rozwojowych średnich miast przy podziale funduszy unijnych. We wspólnym piśmie wskazali, że należy wziąć pod uwagę nie tylko liczbę ludności, ale też np. położenie transgraniczne.

Prezydenci uważają, że finansowanie zadań w ośrodkach o znaczeniu lokalnym nie powinno zależeć tylko od woli samorządów wojewódzkich, dlatego chcą, aby w kontraktach wojewódzkich wydzielona była odpowiednia pula pieniędzy dla mniejszych miast.

W Zamościu mieszka prawie 66 tys. ludzi, co plasuje to miasto na trzecim miejscu w województwie pod względem liczby ludności. W latach 1975-98 Zamość był stolicą województwa. 

ren/ ako/