Wymogi dotyczące formy, w jakiej mają być składane oferty, wnioski kwalifikacyjne, oświadczenia i inne dokumenty określa zamawiający, a informacja na ten temat winna zostać wskazana w treści ogłoszeniu lub SIWZ.

Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) dalej jako p.z.p. zrywa z dotychczas obowiązującą zasadą, zgodnie z którą oferta musiała być złożona w tradycyjnej formie pisemnej (patrz uchylony art. 82 ust. 2 p.z.p.). Nowelizacją wykreślono także z ustawy art. 27 ust. 1 p.z.p., zgodnie z którym wnioski, zawiadomienia oraz informacje zamawiający i wykonawcy przekazywali, zgodnie z wyborem zamawiającego, albo pisemnie, albo faksem lub drogą elektroniczną.

Równocześnie do ustawy wprowadzono nowy rozdział 2a zatytułowany Komunikacja zamawiającego z wykonawcami”. Z treści art. 10a ust. 1 p.z.p. wynika, że składanie ofert, wniosków kwalifikacyjnych, a także oświadczeń jakie pojawiają się w postępowaniu odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co wyklucza możliwość posługiwania się tradycyjną formą pisemną.

Przywołany przepis nie musi jednak znaleźć zastosowania w pełnym zakresie w postępowaniach wszczętych i niezakończonych przed dniem 18 października 2018 r., a w przypadku postępowań prowadzonych przez centralnego zamawiającego, przed dniem 18 kwietnia 2017 r., co wynika z ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. Jak czytamy w art. 18 pkt 1 przywołanej ustawy komunikacja między zamawiającym, a wykonawcami odbywa się zgodnie z wyborem zamawiającego:
1) za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1529),
2) osobiście,
3) za pośrednictwem posłańca, faksu lub przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422).

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Ustawa nowelizacyjna wskazuje także na formę w jakiej mogą być składane oferty i wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Zgodnie z art. 18 pkt 4 przywołanej ustawy oferty i wnioski składa się pod rygorem nieważności w formie pisemnej albo – za zgodą zamawiającego – w postaci elektronicznej, podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Podmiotem decydującym o formie komunikacji obowiązującej podczas postępowania, w tym o formie w jakiej będzie składane oświadczenie o jakim mowa w pytaniu jest zamawiający. Zamawiający winien wskazać w treści SIWZ formy komunikacji zarówno w odniesieniu ofert jak i pozostałych oświadczeń i dokumentów jakie składane są w trakcie procedury kontraktowania. Na formę jaka winna być zachowana przy składaniu oświadczenia dotyczącego grupy kapitałowej wskazuje też rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz. U. z 2016 r., poz. 1126) – dalej jako r.r.d.

Wskazane w zapytaniu oświadczenie wymieniono w § 5 pkt 10 r.r.d. jako jedno z oświadczeń mieszczących się w katalogu dokumentów, których można wymagać na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia z postępowania. Na temat formy w jakich oświadczenia mają być składane traktuje § 14 ust. 1 r.r.d., zgodnie z którym oświadczenia, o jakich mowa w rozporządzeniu dotyczące wykonawcy i innych podmiotów, na których zdolnościach lub sytuacji polega wykonawca na zasadach określonych w art. 22a ustawy oraz dotyczące podwykonawców, składane są w oryginale.

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami