Przepis art. 29 ust. 3a Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p., określający wymóg wprowadzenia przez zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia obowiązku zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę, osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia, w oparciu o umowę o pracę, dotyczy wyłącznie zamówień publicznych do których stosuje się p.z.p.

Do zamówień, przy których udzielaniu nie stosuje się p.z.p. (m.in. zamówienia nieprzekraczające równowartości 30.000 euro), nie ma zastosowania przepis art. 29 ust. 3a p.z.p.

Przepis art. 29 ust. 3a p.z.p., przewiduje, iż w przypadku zamówień na usługi i roboty budowlane, zamawiający ma obowiązek zawrzeć w opisie przedmiotu zamówienia, wymóg zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę, osób realizujących zamówienie w ich imieniu, w oparciu o umowę o pracę. Obowiązek ten dotyczy jedynie sytuacji, gdy zamawiający przeprowadził postępowanie i wyłonił wykonawcę, w oparciu o procedury uregulowane w p.z.p.

Zgodnie natomiast z jednoznacznym brzmieniem art. 4 p.z.p., ustawy nie stosuje się m.in. do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro. Nie stosowanie ustawy, nie doznaje wedle treści art. 4 p.z.p., żadnych wyjątków.

Oznacza to, iż do zamówień wymienionych w katalogu określonym w art. 4 p.z.p., nie stosuje się jakiegokolwiek przepisu p.z.p., a więc również przepisu art. 29 ust. 3a p.z.p., przewidującego wymóg zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę, osób realizujących przedmiot zamówienia w oparciu o umowę o pracę.

W konsekwencji, jeżeli zamawiający udziela zamówienia, do którego na mocy art. 4 p.z.p., nie stosuje przepisów p.z.p., to bez wątpienia nie ma obowiązku wprowadzania wymogu zatrudnienia przez wykonawcę osób do realizacji zamówienia na podstawie umowy o pracę.

Zamawiający, udzielający zamówienia do którego nie stosuje się przepisów p.z.p., jest co do zasady związany wyłącznie treścią art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych z 27.08.2009 r. (Dz.U. z 2016 r., poz. 1870) oraz wewnętrznymi regulaminami udzielania zamówień (o ile takie zostały u danego zamawiającego wprowadzone).

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami