Ustawodawca użył sformułowania „niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków” i z tego względu nie należy wnikać w ewentualne powiązania osobowe podmiotu trzeciego i wykonawcy.

Zamawiający nie może wymagać konkretnej formy powiązania z podmiotem trzecim >>>

Zgodnie z regulacją wynikającą z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia, zdolnościach finansowych lub ekonomicznych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.

Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował tymi zasobami w trakcie realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby wykonania zamówienia. Ustawodawca użył sformułowania „niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków” i z tego względu, jak wskazano powyżej, nie należy wnikać w ewentualne powiązania osobowe podmiotu trzeciego i wykonawcy.

W ciekawym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, wydanym dnia 30 lipca 2010 r. (KIO/UZP 1526/10), czytamy „(...) W przypadku, gdy odbiorcą jest nabywca prywatny, a taka sytuacja może mieć miejsce w Europie, a ze względu na wdrażanie systemu koncesji, a także partnerstwa publiczno-prywatnego również coraz częściej w Polsce i taka sytuacja wystąpiła w rozpoznawanym postępowaniu – odbiorca jest tym samym podmiotem co nabywca i wobec tego musi mieć prawo do wystawienia sam sobie referencji. (...)”.