Zamawiający jest zobowiązany zbadać ofertę oraz zweryfikować dokumenty do niej załączone. Regulacja dotycząca ewentualności wystąpienia rażąco niskiej ceny w ofercie wykonawcy, wynika z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p.

By zbadać rażąco niską cenę konieczne jest „ubruttowienie” szacunku zamawiającego >>>

Zgodnie z nią, jeżeli cena oferty wydaje się rażąco niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i budzi wątpliwości zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego lub wynikającymi z odrębnych przepisów, w szczególności jest niższa o 30% od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert, zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny, w szczególności w zakresie: 1) oszczędności metody wykonania zamówienia, wybranych rozwiązań technicznych, wyjątkowo sprzyjających warunków wykonywania zamówienia dostępnych dla wykonawcy, oryginalności projektu wykonawcy, kosztów pracy, których wartość przyjęta do ustalenia ceny nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157, poz. 1314); 2) pomocy publicznej udzielonej na podstawie odrębnych przepisów.

Dyspozycja tego przepisu ma charakter obligatoryjny i nie zawiera zastrzeżeń wskazujących na możliwość zaniechania obowiązku spoczywającego na zamawiającym. Odmienne rozwiązanie przyjęto w regulacji art. 26 ust. 3 p.z.p., dotyczącego wezwania do uzupełnianie dokumentów, gdzie wskazano, że obowiązek wezwania nie aktywuje się w sytuacji, gdy mimo uzupełnienia złożenia oferta podlega odrzuceniu albo konieczne jest unieważnienie postępowania.

O rażąco niskiej cenie nie decydują ceny jednostkowe >>>

Obligatoryjność wezwania do wyjaśnienia na podstawie art. 90 ust. 1 p.z.p. znajduje potwierdzenie w regulacji art. 90 ust. 4 p.z.p., zgodnie z którym jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p., zamawiający zawiadamia Prezesa Urzędu oraz Komisję Europejską o odrzuceniu ofert, które według zamawiającego zawierały rażąco niską cenę z powodu udzielenia pomocy publicznej, a wykonawca, w terminie wyznaczonym przez zamawiającego, nie udowodnił, że pomoc ta jest zgodna z prawem w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.