W przetargu na utrzymanie drogi ekspresowej zamawiający wprowadził pozacenowe kryterium oceny ofert - jakość, w ramach której oceniano m.in. strukturę organizacyjną wykonawcy oraz zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie prac. Po wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający przekazał informacje o niej podając jedynie uzyskane przez wykonawców punkty w postępowaniu. Sprawa trafiła do sądu. 

Jak wskazuje "GP" wykonawcy zarzucili zamawiającemu błędy w postępowaniu. W informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej znaleźć się bowiem muszą szczegółowe dane dot. sposobu punktacji i tego, co wpłynęło na uzyskaną konkretnie liczbę punktów. Komisja przetargowa musi ujawnić wszelkie czynniki, które brała pod uwagę oceniając oferty.

Krajowa Izba Odwoławcza, wyrokiem z dnia 26 lipca 2016 r. (1227/16; 1236/16) uznała argumentację wykonawców za słuszną. Wraz z informacją o wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający ma obowiązek sporządzić do niej uzasadnienie. Wykonawcom przysługuje prawo do zaznajomienia się z przesłankami, którymi kierował się zamawiający przy ocenie ofert.

Źródło: Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł