W wyniku nowelizacji Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p., która weszła w życie 28.07.2016 r. wprowadzony został nowy przepis - art. 22a p.z.p. Zgodnie z ust. 6 tego artykułu, jeśli zdolności techniczne lub zawodowe lub sytuacja ekonomiczna lub finansowa podmiotu trzeciego, na którego zasoby powołuje sie wykonawca nie potwierdzają spełniania warunków udziału w postępowaniu zamawiający żąda od wykonawcy:

a) zastąpienia tego podmiotu innym podmiotem lub podmiotami lub

b) zobowiązania się do osobistego wykonania odpowiedniej części zamówienia przy jednoczesnym wykazaniu własnych zdolności technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej.

Wykonawca może korzystać z zasobów osób trzecich w postępowaniu >>>

Powyższa możliwość w sposób bezpośredni dotyka problematyki wzywania wykonawcy do uzupełniania dokumentów, która wynika z art. 26 ust. 3 p.z.p. Zgodnie z nim, zamawiający wzywa wykonawcę do złożenia, uzupełnienia, poprawienia lub do udzielenia wyjaśnień w sytuacji, w której złożone dokumenty są niekompletne, zawierają błędy lub budzą wątpliwości zamawiającego.

Jak czytamy w opinii prawnej Urzędu Zamówień Publicznych, w tym zakresie aktualne pozostaje stanowisko, zgodnie z którym przepis ten dopuszcza możliwość tylko jednokrotnego wzywania wykonawcy do uzupełnienia dokumentu. Jeśli po wezwaniu dany dokument w dalszym ciągu nie potwierdza, że wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu to należy go wykluczyć na podstawie właściwej podstawy prawnej wynikającej z p.z.p.

Wykonawca składa dokumenty w przetargu na nowych zasadach >>>

UZP wskazuje, że wprowadzony nowelizacją przepis dotyczący zasobów podmiotu trzeciego nie przewiduje odrębnego trybu wzywania do uzupełnienia dokumentów. Przepis art. 22a ust. 6 p.z.p. nie daje zamawiającemu możliwości dalszego badania zdolności wykonawcy do realizacji zamówienia ponad to, na co przyzwala art. 26 ust. 3 p.z.p.

Przepis ten określa jedynie sposób wykonania obowiązku z art. 26 ust. 3 p.z.p. wobec wykonawców, którzy powołują się na zasoby podmiotu trzeciego w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Regulacje pozwalają na zmianę powoływanego podmiotu w trakcie procedury, która weryfikuje czy wykonawca legitymuje się dokumentami niezbędnymi do prawidłowego przeprowadzenia przetargu. Wykonawca może również samoistnie spełnić postawiony przed nim warunek poprzez rezygnację z powoływania się na zasoby podmiotu trzeciego.

Zamawiający nie wzywa wykonawcy do złożenia dokumentów, jeśli nimi dysponuje >>>

Jak podkreśla UZP, przepis art. 22a ust. 6 p.z.p. nie dubluje zasady dotyczącej uzupełniania dokumentów z art. 26 ust. 3 p.z.p., a także nie ingeruje w nią oraz nie stanowi odrębnej regulacji względem tej zasady. Urząd ocenia, iż interpretacja, zgodnie z którą przepis ten rozszerza podstawę prawną regulującą zagadnienie uzupełniania dokumentów nie jest słuszna. Wykładnia systemowa jednoznacznie wskazuje na zasadę jednokrotnego dokonywania tej czynności przez zamawiającego. 

Dokonanie rozszerzającej wykładni doprowadzić mogłoby do naruszenia zasady równego traktowania przedsiębiorców biorących udział w postępowaniu. W razie dopuszczenia jej stosowania, wykonawca niepowołujący się na zasoby podmiotu trzeciego mógłby zostać jednorazowo wezwany do uzupełnienia dokumentów, podczas gdy zamawiający mógłby wykonawcę korzystającego z tych zasobów wzywać do przedstawienia niezbędnych oświadczeń wielokrotnie

Nie wolno powoływać się na podwykonawcę, którego nie wskazano w ofercie >>>

Jak zaznacza UZP skutkowałoby to sytuacją, w której każdorazowe niepotwierdzenie dysponowania zasobem podmiotu trzeciego aktualizowałoby możliwość jego zmiany i zastąpienia go innym, zaś procedura badania sytuacji podmiotowej i spełniania warunków udziału w postępowaniu byłaby niejednokrotnie powtarzana. 

Dlatego też stwierdzić należy, iż art. 22a ust. 6 p.z.p. nie wprowadza odrębnej regulacji od art. 26 ust. 3 p.z.p. zasady uzupełniania dokumentów dla podmiotów trzecich. Zasada jednokrotnego wezwania do przedstawienia konkretnego dokumentu w dalszym ciągu zachowuje swą aktualność.

Opinia Urzędu Zamówień Publicznych pt.: "Relacja art. 22 ust. 6 do art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych"

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami