W dniu 22 czerwca 2016 r. Sejm rozpatrzył 120 poprawek wniesionych przez Senat do projektu nowelizacji ustawy Pzp. Część z nich przyjął, część odrzucił. Oznacza to zakończenie prac nad nowelizacją, która teraz trafi do podpisu Prezydenta. Jednak dopiero wczoraj na stronie Urzędu Zamówień Publicznych ukazał się tekst jednolity nowelizacji przygotowany przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

Zamówienia na usługi badawczo-rozwojowe po nowelizacji PZP >>>

Znaczenie prawne będzie miał dopiero tekst opublikowany w Dzienniku Ustaw, niemniej jednak już dziś można rozpocząć analizę ostatecznego tekstu nowelizacji pod kątem wyzwań, jakie przyniesie ona zarówno wykonawcom, jak i zamawiającym - tym bardziej że vacatio legis jest bardzo krótkie, bo tylko 14 dni od publikacji. Można zatem przypuszczać, że nowelizacja wejdzie w życie w połowie lipca br. 

W ocenie Kancelarii Wierzbowski Eversheds, największe znaczenie dla wykonawców będą miały:

a) nowe zasady opisu przedmiotu zamówienia

b) wprowadzenie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówieniowego (którego wypełnienie wymaga – wbrew pozorom – namysłu i przeprowadzenia starannej samoanalizy)

c) nowe zasady korzystania z zasobów osób trzecich

d) obowiązkowe klauzule społeczne, zwłaszcza obowiązek zatrudniania na umowę o pracę

e) szersze stosowanie innych niż cena kryteriów oceny ofert

f) nowe, dużo bardziej liberalne, zasady zmiany umów,

g) nowe podstawy do składania odwołań przy zamówieniach poniżej progów unijnych.

Zmiany te będą mieć znaczenie dla wszystkich wykonawców – oprócz nich szereg innych zmian będzie ważnych dla poszczególnych branż lub rodzajów zamówień.

Autorem powyższego artykułu jest Tomasz Zalewski radca prawny z kancelarii Wierzbowski Eversheds. Tekst pochodzi z bloga tematycznego EuroZamówienia.

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł