Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru mieszkaniowo-usługowego osiedla.

W uzasadnieniu skargi wojewoda podniósł szereg naruszeń prawa przy sporządzaniu przedmiotowego planu. W pierwszej kolejności wojewoda wskazał na naruszenia art. 15 ust. 2 pkt 1 i pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , który wskazuje obowiązkowy i dopuszczalny zakres planu. W planie, zdaniem organu nadzorczego, dopuszczalne jest jedynie określenie przeznaczenia terenu, nie powinien on zawierać zapisów dotyczących podmiotów wymienionych z nazwy i rodzaju prowadzonej przez te podmioty działalności. W planie dopuszczalne jest ustalenie zasad podziału nieruchomości objętych planem, natomiast nie jest możliwe wprowadzenie zakazu podziału konkretnej nieruchomości. Ponadto wojewoda zwrócił uwagę, iż w aktach prawa miejscowego jakim jest uchwała w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego nie można zamieszczać przepisów nakazujących stosowanie innych aktów normatywnych. Zapis taki narusza przepisy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908). Organ nadzorczy podkreślił również, iż w uchwale będącej aktem prawa miejscowego nie zamieszcza się wypowiedzi, które nie służą wyrażaniu norm prawnych.

Zdaniem wojewody w uchwale znalazły się także ustalenia naruszające przepisy § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda podkreślił, iż zakres planu z założenia obejmuje wszystkie nakazy, zakazy dopuszczenia i ograniczenia w zagospodarowaniu terenu objętego planem i ustalenia tego planu winny być normami zamkniętymi. Niewłaściwe jest również ustalenie dla poszczególnych terenów wskaźnika intensywności zabudowy, gdyż nie jest on zdefiniowany, natomiast należy w planie określić wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki lub terenu.

Z powodu wymienionych naruszeń art. 28  ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wojewoda stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radę miejską.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)


Zobacz orzeczenie:
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego z dnia 8 marca 2010 r., nr P.II.0911-35/10