Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Wnioskodawczyni, powołując się na ujawnienie nowych dowodów, wystąpiła do wójta o wznowienie postępowania w sprawie nałożenia kary za ścięcie drzew bez zezwolenia.


W odpowiedzi wójt poinformował, że nie znalazł przyczyny wznowienia postępowania i uznał wniosek za bezprzedmiotowy.

Wnioskodawczyni złożyła zażalenie na bezczynność wójta. Jej zdaniem naruszony został przez organ art. 149 K.p.a. przewidujący wydanie postanowienia wznawiającego postępowanie administracyjne lub odmawiającego wznowienia postępowania administracyjnego.


WSA przyznał rację wnioskodawczyni.

Zdaniem sądu wniesienie skargi na bezczynność uzasadnia nie tylko niedotrzymanie terminu załatwienia sprawy, ale także odmowa wydania aktu mimo istnienia ustawowego obowiązku. Nie ma znaczenia tym przypadku mylne twierdzenie organu, że załatwienie sprawy nie wymaga wydania aktu.


WSA uznał, iż wbrew stanowisku wójta dla załatwienia wniosku o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wymagane było wydanie postanowienia.


Żądanie wznowienia postępowania administracyjnego zawsze rodzi po stronie organu obowiązek wydania bądź postanowienia o wznowieniu postępowania, bądź postanowienia o odmowie wznowienia postępowania z przyczyn podmiotowych lub przedmiotowych – podkreślił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 4 lutego 2014 r., sygn. akt II SAB/Bk 93/13, nieprawomocny

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.