Według informacji służb prasowych szczecińskiego magistratu, w mieście w 2013 r. wzrośnie podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z 0,82 zł do 0,88 zł za metr kwadratowy powierzchni, nieznacznie wyższy będzie także podatek od pozostałych gruntów w tym wykorzystywanych na prowadzenie działalności przez organizacje pożytku publicznego. Podatek od budynków mieszkalnych ma się utrzymać na tym samym poziomie co w 2012 r., czyli 0,67 zł za metr kwadratowy.

O 1,25 zł wzrośnie natomiast podatek od budynków lub ich części wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej; w u.br. było to 21,57 zł za metr kwadratowy, w 2013 już 22,82 zł. Większy podatek od nieruchomości zapłacą także podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z 4,38 zł do 4,63 zł.

W kwietniu br. zmienią się także stawki czynszów komunalnych. Jakie będą jeszcze nie wiadomo, ponieważ system ich naliczania zależny jest od wielu czynników. np. stanu kamienic czy wyposażenia.

Nowe zasady zawierają rozbudowany system ulg. Obniżki będą udzielane np. najemcom, którzy mają najniższe dochody.

Kwota obniżki może wynieść 40, 30 lub 15 proc. i będzie zróżnicowana w zależności od wysokości dochodu najemcy i liczby osób w rodzinie.

W połowie 2013 r. zmieni się także w Szczecinie system gospodarowania odpadami. Radni zdecydowali, że w Szczecinie stawka wyliczana będzie w oparciu o ilość zużytej wody; ustalono że będzie to 6,43 zł rocznie za metr sześcienny zużytej wody i 4,94 zł, jeśli odpady będą zbierane i odbierane w sposób selektywny. Czy w efekcie mieszkańcy zapłacą więcej niż dotychczas będzie wiadomo dopiero po wejściu nowych zasad w życie.

O blisko 10 proc. wyższe będą także opłaty za dostawę wody i odbiór ścieków w mieście. Opłaty po podwyżce to 10,78 zł brutto za zużycie jednego metra sześciennego wody i odprowadzenie metra sześciennego ścieków.

Uchwała dotycząca podatku od środków transportu zakłada – wzorem lat ubiegłych – utrzymanie w 2013 r. wysokości stawek na średnim poziomie 44 proc. stawek maksymalnych ogłoszonych przez ministra finansów.

Opłata od posiadania psa nie zmieniła się i wynosi 50 zł. W mieście nie będzie w 2013 r. podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej.

Mieszkańcy Koszalina od 1 stycznia 2013 więcej zapłacą za wodę i ścieki. Wyższy jest też podatek od nieruchomości i środków transportu.

Ceny wody i ścieków w porównaniu z rokiem 2012 wzrosły w mieście o 14 proc. W ub.r. dostarczenie 1 m sześć. wody i odbiór 1 m sześć. ścieków dla gospodarstwa domowego kosztowało 6,86 zł. W tym roku jest to 7,84 zł.

Mimo podwyżki Koszalin i tak należy do jednego z najtańszych miast w województwie pod względem cen wody i ścieków. W 2012 r. – jak wynika z zestawienia przygotowanego przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja – na 105 gmin Koszalin zajmował 102. miejsce. Taniej było tylko w Suchaniu, Boleszkowicach i Dolicach.

Podatek od nieruchomości wzrósł w Koszalinie średnio o 6 proc. Podatek od środków transportu o 4 proc.

Również w Kołobrzegu o niemal 4 proc. wzrosły stawki podatku od nieruchomości. Mieszkańcy muszą się też liczyć z wyższą ceną biletów autobusowych. Uchwała w tej sprawie trafi na styczniową sesję rady. Jeśli zostanie przegłosowana od 1 marca br. pełnopłatny bilet zamiast 2,40 zł będzie kosztował 2,80 zł.

Podatek od nieruchomości również podwyższono w Szczecinku. Miasto podniosło także ceny biletów autobusowych. Pełnopłatny przejazd z 2,80 zł, wzrósł do 3 zł. Prawo do bezpłatnych przejazdów w nowej taryfie stracili m.in. mieszkańcy powyżej 70.roku życia. Seniorzy muszą kupować specjalny bilet za 80 gr. Mogą też wykupić za 30 zł miesięczny bilet sieciowy.

W 2012 roku wpływy do budżetu miasta Świnoujście z tytułu podatków i opłat lokalnych wyniosły ponad 35 mln. W 2013 roku miasto planuje, że będzie to kwota blisko 38 mln zł - poinformował rzecznik prezydenta tego miasta Robert Karelus.

W bieżącym roku nie wzrośnie podatek za posiadanie psa. Od 2010 roku wynosi on 48 zł rocznie. To dużo poniżej maksymalnej kwoty dopuszczonej przez resort finansów, czyli 119 zł. W 2013 roku planowany dochód z tytułu tego podatku to kwota 80 tys. złotych. W ubiegłym roku było to 90 tys. 674 złotych, ale to kwota razem z zaległościami, które udało się ściągnąć w 2012 roku - dodaje rzecznik.

W tym roku o 4 procent wzrasta w Świnoujściu natomiast podatek od nieruchomości. Dla przykładu właściciel wolnostojącego garażu w ubiegłym roku płacił 7,36 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, teraz będzie to kwota 7,66 złotych. Jednocześnie miasto utrzymało osobną, niższą stawkę podatku za przydomowe pomieszczenia gospodarcze (komórki, różnego typu przydomowe składziki itp.). Ich właściciele zamiast 7,66 zł za każdy metr powierzchni użytkowej płacą tylko 3,83 zł.

W 2012 roku z tytułu podatku od nieruchomości do budżetu miasta wpłynęło 26 mln 806 tys. zł. W tym planuje się, że będzie to kwota 30 mln 550 tys. zł.

Od tego roku wzrasta także podatek od środków transportu. Kwota podwyżki jest różna w zależności od rodzaju pojazdu. Średnio podatek będzie wyższy o 38 proc. W 2012 roku z tytułu tego podatku wpłynęło do miejskiej kasy 465 tys. 670 zł. W tym miasto planuje, że będzie to kwota 520 tys. złotych.

Świnoujście od 10 lat dopłaca do ceny wody i ścieków. Tak też będzie w tym roku - twierdzi Karelus. "Dzięki temu, w porównaniu z innymi miastami i mimo trudności z pozyskaniem wody, jakie ma Świnoujście z racji swojego położenia na wyspach, ceny te utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie" - przekonuje rzecznik.

W ubiegłym roku stawki za metr sześcienny wody wynosiły 3,44 zł dla gospodarstw domowych i 4,24 zł dla pozostałych odbiorców. Natomiast cena metra sześciennego ścieków – 3,57 zł dla gospodarstw domowych i 4,77 zł dla pozostałych odbiorców. W 2013 roku stawki wzrosły o 15 procent i wynoszą: dla gospodarstw domowych 3,96 złotych (woda) i 4,11 złotych (ścieki) , a dla pozostałych odbiorców odpowiednio 4,35 zł i 4,87 zł.

Ewentualna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych może nastąpić w III kwartale tego roku. Ale nawet jeśli tak się stanie, to wyższe ceny nie muszą objąć wszystkich najemców - dodał rzecznik.

Nastąpi bowiem porównanie wielkości ponoszonych kosztów na dany budynek i lokal. Jeżeli wysokość dotychczasowego czynszu pokrywać będzie wyżej wymienione koszty utrzymania, inflację i zysk, to podwyżki nie będzie. A jeżeli nawet podwyżka wystąpi, to będzie ograniczona do nie więcej niż 10 proc. w stosunku do czynszu przed podwyżką - tłumaczy.

W niektórych, udowodnionych sytuacjach związanych z pauperyzacją, czynsz może być nawet okresowo zmniejszony. W minionym 2012 roku stawka czynszu w lokalach socjalnych wynosiła 1,72 zł. miesięcznie za metr powierzchni użytkowej. Natomiast w mieszkaniach komunalnych wahała się od 4,11 do 8,90 zł za metr powierzchni użytkowej.

epr/res/sibi/ dym/