Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy starosta może przyjąć za dowód przekroczenia dopuszczalnego poziomu emisji hałasu wyniki pomiarów hałasu przeprowadzonych przez laboratorium z certyfikatem na zlecenie organu gminy i na ich podstawie wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne? Teren gminy jest terenem nadmorskim i szczególnie w sezonie letnim wpływa do starostwa dużo skarg i próśb o interwencję związaną z emisją hałasu. Starosta nie posiada środków na zlecanie przeprowadzania pomiarów emisji hałasu, natomiast gminy domagają się podjęcia działań w tym zakresie.

Czy więc starosta może wszcząć postępowanie zmierzające do wydania decyzji ustalającej dopuszczalną emisję hałasu na podstawie pomiarów wykonanych na zlecenie gminy?


Odpowiedź:

Moim zdaniem wyniki pomiarów wykonanych przez akredytowane laboratorium na zlecenie gminy nie stanowią podstawy do wszczęcia postępowania przez starostę w celu wydania decyzji o dopuszczalnych poziomach hałasu w środowisku. Niestety pomiary musiałyby być wykonane na zlecenie organu ochrony środowiska, którym w danym przypadku jest starosta. Wtedy mogłyby być uznane jako pomiary własne organu (natomiast zapłacić może gmina).

Pomiary hałasu wykonane na zlecenie gminy mogą stanowić podstawę do zobowiązania podmiotu korzystającego ze środowiska do przedłożenia przeglądu ekologicznego ukierunkowanego na oddziaływania akustyczne. Pomiary wykonane w ramach przeglądu ekologicznego mogłyby być uznane, moim zdaniem, jako pomiary wykonane przez zobowiązany do nich podmiot. W sytuacji gdy pomiary wykonane są przez organ ochrony środowiska, zobowiązany do ich wykonania podmiot lub wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, stanowią one podstawę do wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o dopuszczalnych poziomach hałasu przez starostę.


Uzasadnienie:

Artykuł 115a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) – dalej p.o.ś. wskazuje, jakie pomiary mogą być brane pod uwagę przy prowadzeniu postępowania przez organ ochrony środowiska w celu wydania decyzji o dopuszczalnych poziomach hałasu. Według art. 237 p.o.ś. w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko, organ ochrony środowiska może, w drodze decyzji, zobowiązać prowadzący instalację podmiot korzystający ze środowiska do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego.

Zgodnie z art. 239 p.o.ś., w decyzji, o której mowa w art. 237 p.o.ś., organ właściwy do jej wydania może:
1) ograniczyć zakres przedmiotowy przeglądu ekologicznego;
2) wskazać metody badań i studiów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.