„Tytuły przyznaje Koalicja Marek Ziem Górskich, która łączący firmy i samorządy z Beskidów i Tatr. Jej celem jest promowanie ludzi, walorów turystycznych i ekonomicznych jednego z najczystszych ekologicznie obszarów” – powiedział Terteka.

Konsul honorowy Gerold Ortner mieszka w Grazu. W przeszłości piastował m.in. stanowiska prezydenta Najwyższej Izby Kontroli Styrii oraz sekretarza generalnego tego kraju związkowego. Od 1999 r. pełni funkcję honorowego konsula RP. Był inicjatorem podpisania porozumienia o partnerskiej współpracy między Styrią i woj. śląskim. Zainicjował kontakty pomiędzy samorządami Żywiecczyzny i Żywca a miastem Feldbach i gminami zrzeszonymi w stowarzyszeniu Vulkaland, które promuje marki ziem górskich. Opiekuje się grobami polskich żołnierzy, którzy polegli w Austrii.

Tytuł „Ambasadora Ziem Górskich” otrzymał także Tadeusz Błażusiak. Pochodzi z Nowego Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Wywalczył tytuł mistrza Europy w trialu. Od 2007 r. uczestniczy w rajdach enduro. Zwyciężył we wszystkich najważniejszych zawodach Enduro Extreme na świecie. Jest m.in. trzykrotnym mistrzem świata, a także posiadaczem prestiżowego tytułu Sportowca Roku, który w 2012 r. przyznało mu Amerykańskie Stowarzyszenie Motocyklistów.

Terteka przypomniał, że w przeszłości tytuły honorowych ambasadorów otrzymali: córka ostatniego właściciela dóbr żywieckich księżna Maria Krystyna Habsburg, sportowcy Justyna Kowalczyk i Adam Małysz, prezydent Bronisław Komorowski, kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, a rok temu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Honorowe tytuły ambasadorów przyznawane są w ramach plebiscytu na "Osobowość Ziem Górskich", który organizuje Koalicja Marek Ziem Górskich. Nagradzani w nim są m.in. przedsiębiorcy, dziennikarze, samorządowcy, a także wybierana "Osobowość Ziem Górskich". Ten ostatni laur przypadł w tym roku etnolog Stanisławie Trebuni-Staszel.