Wnioskodawca zwrócił się o przyznanie zasiłku celowego na zakup odzieży i artykułów spożywczych. Kierownik miejskiego ośrodka pomocy społecznej odmówił przyznania zasiłku celowego. W oparciu o wywiad środowiskowy ustalił bowiem, że wnioskodawca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z matką i dochód rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, na który składa się emerytura matki, wyliczony zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2009 r., nr 175, poz. 1362 ze zm.), wynosi 1.494,17 zł. Dochód ten przekracza kryterium dochodowe, które dla rodziny wynosi 912,00 zł.


Zdaniem skarżącego złożony przez niego wniosek dotyczył jego osoby, tymczasem organ przyjął dochód z decyzji emerytalnej jego matki, która nie była ani stroną wnioskującą ani współwnioskującą i nie posiada ze skarżącym wspólnoty majątkowej, zwanej wspólnym gospodarstwem domowym w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej.


Zdaniem WSA stwierdzenie, czy osoba wnioskująca o przyznanie świadczenia jest osobą samotnie gospodarującą wymaga zbadania, czy codzienne sprawy prowadzenia gospodarstwa domowego, takie jak: zapewnienie środków utrzymania, utrzymanie porządku i czystości, przygotowywanie posiłków, świadczenie pomocy w prowadzeniu spraw (urzędowych, związanych z utrzymaniem zdrowia, wypoczynkiem i rekreacją) nie odbywają się z udziałem osoby przebywającej w gospodarstwie, która jedną z tych czynności wykonywałaby na zasadzie współpracy w osiąganiu wspólnych celów życiowych. W ocenie sądu, wbrew zarzutom skargi słuszne jest stanowisko organów, że skarżący stanowi wraz z matką rodzinę w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej. W okolicznościach faktycznych sprawy nie można przyjąć, że wnioskodawca jest osoba samotnie gospodarująca, a więc prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe. Skoro skarżący mieszka na stałe wraz z matką i pozostaje na jej utrzymaniu, gdyż nie ma własnego dochodu stwierdzić należy, że razem z nią gospodaruje. Stałe miesięczne wydatki takie jak czynsz, energia elektryczna, woda, telefon, internet – łącznie w kwocie 727,70 ponosi matka. Wspólne zamieszkiwanie, finansowane z dochodu tylko jednej osoby zawsze będzie oznaczać wspólne gospodarowanie – podkreślił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 28 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 146/13, nieprawomocny