Jedna z mieszkanek gminy zwróciła się do burmistrza o udzielenie jej informacji publicznej w postaci przesłania jej wykazu osób, którym umorzono podatki od nieruchomości i środków transportowych w 2014 r.

W odpowiedzi organ wyjaśnił, iż żądana informacja jest informacją przetworzoną.

Mieszkanka zaskarżyła bezczynność burmistrza do sądu administracyjnego.

WSA uznał, iż nie było uzasadnionych podstaw do przyjęcia, że żądanie kobiety jest wnioskiem o udzielenie informacji przetworzonej.

Informacja przetworzona jest jakościowo nową informacją, jej przetworzenie w sensie fizycznym musi się wiązać nie tyle z nakładem pracy i to nawet w znacznym zakresie czasowym, lecz przede wszystkim z formą tego przetworzenia.

Stąd też za takie informacje uznać należy określony zbiór informacji prostych, których przetworzenie wymaga dokonania koniecznych analiz, obliczeń, wyciągów, zestawień statystycznych, środków finansowych i osobowych.

Tylko jednoznaczne wykazanie, np. ze względu specyfikę gromadzenia i przechowywania dokumentów, ich obszerność, szczególne zasady prowadzenia biurowości, mogłoby w szczególnych sytuacjach uzasadniać uznanie tego typu informacji za informację przetworzoną.Natomiast takie czynności organu jak selekcja dokumentów, w tym poszczególnych decyzji, ich analiza pod względem treści czy anonimizacja danych chronionych, są zwykłymi zabiegami związanymi z rozpatrywaniem wniosku o udzielenie informacji publicznej i nie noszą cech przetwarzania tej informacji – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 14 lipca 2015 r., sygn. akt II SAB/Ol 31/15, nieprawomocny