Gala wręczenia "Złotych Masek" zorganizowana została wspólnie dla nagrodzonych twórców teatru z obu regionów, tym razem w Opolu – w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Każde z województw przyznało jednak wyróżnienia swoim artystom i placówkom oddzielnie, za dokonania z ubiegłego roku.

Jury z woj. opolskiego, w skład którego weszli m.in. ludzie kultury, nauki i mediów, przyznało w sumie pięć Złotych Masek w czterech kategoriach: spektakl roku, reżyseria, aktorstwo i scenografia. Wszystkie powędrowały do twórców pracujących lub związanych z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Za najlepszy w poprzednim sezonie spektakl teatralny w woj. opolskim uznano "Słownik Chazarski. Dzieci snów" w reż. Pawła Passiniego. Jury doceniło w nim monumentalne i odważne przedsięwzięcie; w przedstawieniu występuje około stu osób – zespół aktorski, technicy, statyści, a widzowie przemieszczają się po teatrze w grupach.

Passini dziękując w poniedziałek za wspólną pracę całemu zespołowi, zwrócił szczególną uwagę właśnie na statystów, których było 75. Jak relacjonował, "na naszej pierwszej próbie – co mi się zdarzyło pierwszy raz w życiu – byli obecni nie dość, że wszyscy aktorzy opolskiego teatru, to i jego pracownicy". "Po pierwszym przerażeniu na wieść o tym, co chcemy zrobić wszyscy wzięli się do roboty, dlatego mógł powstać ten spektakl. To była gra zespołowa" - mówił.

"Złotą Maskę" za reżyserię w woj. opolskim otrzymał Mikołaj Grabowski za spektakl "Dwanaście stacji" Tomasza Różyckiego. Jury doceniło "inteligentne, mądre i dowcipne przeniesienie na scenę poematu".

Nagrody dla aktorów otrzymały natomiast Zofia Bielewicz - za kreacje w spektaklach "Słownik Chazarski. Dzieci snów" i "Dwanaście stacji" oraz za całokształt dorobku i wysoki poziom sztuki aktorskiej; a także Grażyna Misiorowska za role w "Słowniku Chazarskim. Dzieci snów" i "Iwonie, księżniczce Burgunda" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. "Złotą Maskę" za najlepszą scenografię dostała Zuzanna Srebrna za spektakl "Słownik Chazarski. Dzieci Snów".

W przypadku woj. śląskiego "Złotą Maskę" przyznano w takich kategoriach jak: przedstawienie roku, spektakl młodych widzów, aktorstwo - rola kobieca, aktorstwo - rola męska, rola wokalno-aktorska, reżyseria, scenografia. Przyznano też dwie nagrody specjalne.

Przedstawieniem roku uznano "Korzeniec" Zbigniewa Białasa w reż. Remigiusza Brzyka wystawiony w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Dyrektor placówki Zbigniew Leraczyk dziękując twórcom spektaklu zapowiedział, że będzie on pokazywany również w innych miejscach Polski, m.in. w Warszawie czy Toruniu.

"Złotą Maskę" w kategoria rola wokalno-aktorska otrzymała Maria Meyer za rolę pani Nellie Lovett w spektaklu "Sweeney Todd" w reż. Andrzeja Bubienia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W kategorii aktorstwo – rola kobieca doceniono z kolei Edytę Ostojak za rolę Ester Pławner w spektaklu "Korzeniec" oraz rolę Alicji w "Alicji w krainie czarów" w reż. Stanisława Melskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Statuetkę za rolę męską odebrał Mateusz Znaniecki za "Amadeusa" w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. "To genialna rola. Wciąż chce się przygodzić na próby i dalej ją grać" – zapewniał Znaniecki podczas poniedziałkowej gali.

"Złotą Maskę" za scenografię przyznaną przez śląskie jury dostała natomiast Maria Kanigowska za spektakl "Mewa" w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a wśród reżyserów doceniono Ewelinę Marciniak za "Zbrodnię" Michała Buszewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. W imieniu Marciniak nagrodę za reżyserię odebrał dyrektor bielskiego teatru Robert Talarczyk. "Bardzo się cieszę, że Ewelina Marciniak zadebiutowała właśnie u mnie, a teraz jest jedną z najbardziej rozchwytywanych reżyserek" – mówił.

Jury z woj. śląskiego przyznało też dwie nagrody specjalne. Tomasz Kordon dostał "Złotą Maskę" za koncepcję i organizację cyklu pt. "Teatr konesera" w Teatrze Małym w Tychach, a zespół artystyczny spektaklu "Nawiedzenie" przygotowanego przez studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przy współpracy z Bayerische Theaterakademie August Everding - za choreografię do tego spektaklu.

Wśród nagród przyznanych na Śląsku znalazła się również ta w kategorii spektakl młodych widzów dla "Bajki -Zjajka" Macieja Dużyńskiego wystawiony w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Oddział Śląski Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach przyznał również Nagrodę im. Leny Starke. Otrzymała ją Agnieszka Bieńkowska z Teatru Zagłębie w Sosnowcu. W skład jury w woj. śląskim, oprócz reprezentantów marszałka województwa, weszli m.in. przedstawiciele prasy, radia i telewizji.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta gratulując nagrodzonym dziękował za dostarczane przez nich chwile wzruszeń i "pokazywanie piękniejszej rzeczywistości", nawet w trudnych finansowo czasach. Z kolei wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska dziękowała za serce, emocje i prawdę, która jest największą siłą teatru.

"Złote Maski" przyznawane są z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.