W uroczystym otwarciu nowej siedziby uczestniczyli m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski.

Dotychczas - przez prawie 20 lat - WOA mieściło się przy ul. Nowogrodzkiej 75 w Warszawie. Właścicielem budynku było miasto Warszawa. Znalezienie nowej siedziby stało się konieczne, gdyż ustawa o pieczy zastępczej przeniosła zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na samorząd wojewódzki.

Samorząd z budżetu województwa przekazał ok. 800 tys. zł na dostosowanie pomieszczeń do specyfiki pracy WOA. Nowa siedziba ma około 330 m kw. Po gruntownym remoncie w placówce znalazło się osiem pokoi dostosowanych do prac biurowych, prowadzenia diagnoz i rozmów. W ośrodku jest też sala konferencyjna stworzona z myślą o szkoleniach.

"My przygotowujemy, szkolimy rodziny, kandydatów na rodziców adopcyjnych, a w momencie, gdy dziecko jest wolne prawnie, kwalifikujemy je do adopcji i dokonujemy tzw. łączenia. Wtedy kontaktujemy rodzinę, towarzyszymy jej. Spotkanie następuje zawsze tam, gdzie dzieci mieszkają, czyli np. w rodzinie zastępczej czy w placówce opiekuńczo-wychowawczej" - powiedziała PAP dyrektor WOA Bożena Sawicka.

W pierwszej połowie 2013 r. na Mazowszu do rodzin adopcyjnych trafiło 329 dzieci. 155 z nich zostało adoptowanych przez rodziny z zagranicy. W ubiegłym roku dom znalazło 616 dzieci, w tym 255 za granicą.

Placówka prowadzi też wojewódzki bank danych o dzieciach oczekujących na adopcję w Polsce. Współpracuje z podobnymi bankami działającymi w innych województwach. Ośrodek, który jest jednym z trzech ośrodków w Polsce wskazanych do przeprowadzania adopcji zagranicznych, prowadzi też centralny bank danych o dzieciach, które mogą trafić do takiej adopcji.

Jak powiedziała Sawicka, do adopcji krajowej najczęściej kwalifikowane są małe dzieci, do wieku przedszkolnego. Nowych rodziców poza granicami kraju znajdują dzieci starsze, o trudniejszej sytuacji zdrowotnej czy mające rodzeństwo.

Pytana o czas trwania procesu adopcyjnego powiedziała, że od momentu kwalifikacji dziecka do adopcji do spotkania z rodziną i do złożenia dokumentów do sądu nie jest on długi. Dłuższe jest szkolenie, któremu podlegają kandydaci na rodziców adopcyjnych - nawet kilka miesięcy. Podobnie unormowanie sytuacji prawnej dziecka.

Na Mazowszu funkcjonuje pięć ośrodków adopcyjnych. Jeden z nich to ośrodek publiczny z siedzibą w Warszawie oraz pięcioma oddziałami - w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach. Pozostałymi zarządzają organizacje pozarządowe - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Katolicki Ośrodek Adopcyjny Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Katolicki Ośrodek Adopcyjny przy Caritas Diecezji Radomskiej.