Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Na wstępie należy wspomnieć, że w sprawozdaniu nie umieszcza się wartości szacunkowych, lecz kwoty udzielonych zamówień. Oznacza to, że zamawiający podaje całkowitą wartość umów zawartych w wyniku przeprowadzonego postępowania (przeprowadzone przetargi) w roku, którego dotyczy sprawozdanie, również w przypadku, gdy umowa nie została jeszcze w całości wykonana i zamawiający nie wydatkował całych kwot, na jakie zostały zawarte umowy, również te, których wartość po przeprowadzonym postępowaniu nie przekracza 30.000 euro. 

Kwoty wartości umów ws. zamówienia publicznego, jakie zamawiający musi przyjąć celem prawidłowego wypełnienia, odnoszą się do wynagrodzenia ustalonego (wskazanego w umowie) w momencie jej podpisania. W sprawozdaniu podaje się łączną ilość przeprowadzonych postępowań na roboty budowlane, dostawy lub usługi oraz ich łączną kwotę. Oznacza to, że skoro zamawiający przeprowadził np. trzy postępowania na remont chodników, to podaje w tabeli nr IV sprawozdania trzy postępowania na roboty budowlane lub usługi (w zależności od wykonywanych prac) o łącznej wartości X zł. 

Natomiast w odniesieniu do zamówień udzielonych z wyłączeniem procedur określonych przepisami p.z.p., podać należy w złotych - zgodnie z § 1 pkt 7 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania - łączną wartość udzielonych zamówień, bez podatku od towarów i usług, które zostały udzielone z wyłączeniem procedur określonych w p.z.p. na podstawie art. 4 pkt 8 p.z.p., gdzie słowa "udzielonych zamówień" są jednoznaczne z realizacją zamówień (w tym również umowy zawarte bez procedury przetargowej).

Podając łączną wartość zamówień udzielonych bez stosowania przepisów p.z.p. w związku z treścią art. 4 pkt 8 p.z.p., zamawiający uwzględnia każde zamówienia oraz umowę zawartą w formie pisemnej lub ustnej, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane, za realizację której wykonawca otrzymał wynagrodzenie większe niż 0 zł, lecz nie przekraczające równowartości kwoty z art. 4 pkt 8 p.z.p. Niezbędne informacje do sporządzenia sprawozdania rocznego o udzielonych zamówieniach publicznych w zakresie zamówień wyłączonych spod obowiązku stosowania przepisów p.z.p., zamawiający ustalają w szczególności na podstawie odpowiednich wykazów i rejestrów wydatków finansowanych ze środków publicznych, które są obowiązani dokumentować na podstawie odrębnych przepisów.

Reasumując, zamawiający w tabeli IV sprawozdania zobowiązany jest ująć wszystkie przeprowadzone postępowania zakończone podpisaniem umów (udzieleniem zamówienia). Natomiast w tabeli II sprawozdania zamieszcza wszystkie wydatki zrealizowane na podstawie art. 4 pkt 8 p.z.p.

Autor odpowiedzi: Monika Bieńko