W wyniku nowelizacji p.z.p., która weszła w życie 28 lipca br. ustawodawca przyznał możliwość wniesienia odwołania, w postępowaniach poniżej progów unijnych, wobec czynności „wyboru oferty najkorzystniejszej”. W efekcie, podmioty biorące udział w postępowaniu wykazywały w postępowaniu odwoławczym, że konkretna oferta została wybrana wbrew SIWZ lub wykonawca podlegał wykluczeniu.

KIO: w przetargu krajowym można kwestionować czynności, a nie zaniechania >>>

Odmienne stanowisko przyjęła Krajowa Izba Odwoławcza, która w swoim postanowieniu z dnia 5 września 2016 r. (KIO 1599/16) uznała, że zarzuty mogą dotyczyć jedynie przyznanej ofercie punktacji lub uwzględnienia kryteriów oceny ofert. Skład orzekający stanowczo uznał, że nie można kwestionować poprawności oferty. Wzbudziło to liczne wątpliwości wśród zamawiających i wykonawców, a także Urzędu Zamówień Publicznych, który zaskarżył niniejsze postanowienie do sądu. 

Zdaniem UZP wykładnia przepisu pozwalającego na wniesienie odwołania na czynność „wyboru oferty najkorzystniejszej” nie powinna być interpretowana w sposób wąski, tak jak uczyniła to KIO. Urząd wskazuje, że w trakcie prac legislacyjnych nic nie wskazywało na tego rodzaju wykładnię uznając jednocześnie, iż wykonawca powinien mieć prawo do zaskarżania błędnie wybranej najkorzystniejszej oferty.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł