Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień uważa, że projekty pozwolą dopasować programy nauczania do wymogów stawianych przez przedsiębiorców. "To krok w kierunku rozwoju powiatu pabianickiego" - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej.

"Szkoląc młodzież, stwarzamy jej możliwość znalezienia pracy i zatrzymania w naszym regionie. Dzięki projektom wspierane będzie więc nie tylko szkolnictwo zawodowe, ale również walka z depopulacją" - podkreślił Stępień.

Starosta pabianicki Krzysztof Habura uważa, że zakup nowoczesnej technologii do pabianickich szkół to szansa dla wielu młodych ludzi z tego miasta i okolic. "Dzięki tym pieniądzom zdecydowanie poprawi się wyposażenie szkół, ich warsztatów, poprawi się kształcenie językowe i z przedmiotów zawodowych" - dodał.

Zespół Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Pabianicach, kształcący m.in. na kierunkach: mechatronicznym, mechanicznym i budowlanym, będzie realizował projekt "Inwestycja w szkołę – inwestycją w fachowca". Jego wartość to ponad 980 tys. zł (dofinansowanie ponad 833 tys. zł).

Dyrektor tej szkoły Paweł Szałecki podkreślił, że projekt poprawi jakość nauki dla 170 uczniów. Zaplanowano m.in. dodatkowe zajęcia z matematyki, przedmiotów zawodowych, a także wzmocnienie doradztwa zawodowego. Za ponad 400 tys. zł szkoła planuje wyposażyć warsztaty szkolne w nowe obrabiarki i roboty. Projekt przewiduje także staże i praktyki w zakładach przemysłowych.

Projekt "Energia odnawialna – dziedzina przyszłości" będzie realizował Zespół Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego, kształcący m.in. w zawodach technik elektronik, informatyk, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wartość projektu to ponad 818 tys. zł (dofinansowanie 695,7 tys. zł).

W jego ramach zaplanowano m.in. dodatkowe zajęcia z informatyki, dostosowujące do potrzeb rynku pracy, a także w zakresie termodynamiki i odnawialnych źródeł energii.

Natomiast "Branże przyszłości – gwarancją rozwoju i sukcesu" to projekt Zespołu Szkół nr 3 im. Legionistów Miasta Pabianic, który kształci techników logistyki, handlowców czy techników hotelarstwa. Jego wartość to ponad 712 tys. zł (605 tys. zł z UE). W ramach projektu zaplanowano m.in. zajęcia zawodowe dostosowujące do potrzeb przedsiębiorców z branży logistycznej i hotelarskiej - ten drugi program opracowany we współpracy z jednym z hoteli obejmuje m.in. kurs barmański, kelnerski oraz praktyki w hotelu.

Wszystkie trzy projekty zakończą się w połowie 2015 roku.

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do szkół zawodowych w regionie łódzkim trafiło już w sumie 136 mln zł unijnych dotacji. Dzięki dofinansowanym projektom 230 szkół i placówek kształcenia zawodowego wdrożyło programy rozwojowe, a 126 współpracowało z przedsiębiorstwami organizując praktyki i staże dla uczniów.