Problemem, z którym borykali się zamawiający było połączenie w jednym postępowaniu elementów rozwojowych i zakupowych. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest wprowadzenie partnerstwa innowacyjnego jako jednego z trybów udzielania zamówienia publicznego. Jego założeniem jest opracowanie, a następnie zakup nowego, innowacyjnego produktu, usługi lub robót budowlanych. 

Jak podaje Gazeta Prawna, partnerstwo sprawdzić mogłoby się przede wszystkim w zakresie gospodarki cyrkularnej, która minimalizuje wpływ tworzonych produktów na środowisko poprzez umożliwienie ich powtórnego wykorzystania. W tym trybie można zarówno zbudować instalację jak i świadczyć usługi w zakresie gospodarki odpadami. Możliwe do uzyskania jest także finansowanie w celu uzyskania innowacyjnych instrumentów. 

PPI4Waste Project w ramach europejskiego działania wyselekcjonował główne obszary, które mogą zostać objęte partnerstwem innowacyjnym przy gospodarce odpadami. Należą do nich: bioodpady, odpady wielkogabarytowe oraz plastik, a w szczególności jego prawidłowa selekcja.

Źródło: Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Korzystanie z zasobów osób trzecich w zamówieniach publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł